Kosova

Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya ile komşu olan Kosova bir Balkan ülkesidir. Ülke henüz 7 sene önce bağımsızlığını ilan etmiştir. Başkenti ve en büyük şehri Piriştina olan ülkede yaşayan binlerce Türk bulunur.

Kosova’ya hava yolu ve kara yolu seyahati ile gidilir.

Hava yolu: Kosova’ya giderken tercih edilen en rahat ve hızlı ulaşım hava yolu aracılığı ile gerçekleştirilir. Türkiye’den Kosova’ya direkt uçuş seferleri düzenlenir. Uçuşlar İstanbul’dan Kosova’nın başkenti Piriştina’ya yapılır. Uçuş süresi ortalama 1 buçuk saat olarak hesaplanır. Havaalanından şehir merkezine gidiş toplu taşıma araçları, taksi ya da araç kiralama aracılığı ile gerçekleştirilir. Ülkenin bir diğer önemli şehri olan Prizren’e direkt uçuş seferi bulunmaz. Şehre başkentten kara yolunu kullanarak gidilir. Başkent Piriştina ile  Prizren arası mesafe 75 km olarak hesaplanır. Yolculuk süresi verilen molalarla birlikte yaklaşık olarak 2 saat süre ile gerçekleştirilir.

Kara yolu: Kosova’ya gitmek için bir diğer alternatif kara yolu seyahatidir. Türkiye’den Kosova’ya Bulgaristan üzerinden gidilir. Türkiye ve Kosova arası mesafe 1646 km’dir. Bu da verilen mola ve yol durumuna bağlı olarak yaklaşık 20 saatin yolda geçmesi anlamına gelir. Yine Bulgaristan üzerinden Kosova’ya kara yolunu kullanarak otobüs ile geçmek mümkündür.

Kosova
Kosova

Kosova ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemez. Bu uygulamadan yararlanabilmek için ülkede 6 ay süre içerisinde en fazla 90 gün kalabilme koşulu vardır. Ülkeye pasaport ile giriş yapılır.

Kosova karasal iklimin hakimiyetinde olan bir ülkedir. Ülkeye gitmek için en uygun dönem kış seyahati için Aralık ve Mart ayları arasıdır. Eğer ülkeye kültür turizmi amacı ile gidiliyor ise en uygun dönem Mayıs ve Eylül ayları arasıdır.

Kosova’ya giderken oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı önlem amaçlı zorunlu olarak herhangi bir aşı yaptırmak gerekmez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org