Büyük bir tarihi derinliğe sahip olan Kastamonu şehrimizin tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtan varlıklarından en önemlisi Kastamonu Müzesidir. Müze binası planı mimar Kemalettin Bey tarafından çizilmiş bir binadır. İlk olarak 1910 senesinde İttihad ve Terakki’nin kulüp binası olarak kullanılmıştır. Ardından 1921 senesinde İstiklal Mahkemesi tarafından değerlendirilmiştir.

Bina 1940’lı yıllara kadar farklı amaçlarla kullanılmış, Türk Ocağı, Halk Fırkası, Kastamonu Gençlik Örgütü gibi farklı kurumların ve derneklerin hizmetinde olmuştur. 1945 yılına gelindiğinde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alınmış ve ardından müzeye çevrilmiştir.

Kastamonu Müzesi

Kastamonu Müze binası, öncelikle 1952 senesinde müze müdürlüğü haline gelmiştir. Müze olarak resmi açılışı da aynı yıl yapılmıştır. Kastamonu Müzesinde Kastamonu şehrimizden ve civarından elde edilen, kazılardan bulunan Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma eserler, özellikle cam, pişmiş toprak eserler, heykeller, mezar stelleri yer alıyor. Müzede ayrıca Atatürk Salonu olarak adlandırılan ayrı bir salon bulunuyor. Atatürk Salonunda, Atatürk’ün 1925 senesindeki Kastamonu gezisinde kullandığı farklı eşyalar, Atatürk’e ait fotoğraflar yer alıyor.

Kastamonu Müzesinin önemli eserleri arasında bulunan lahit, Roma döneminden kalma bir parça. Roma lahitinin ön tarafında iki çelenk, orta kısmında boğa başı, üst tarafında Dioscur yer alıyor. Lahitin arkasında ise, iki çelenk Medusa başı, aslan, kartal kabartmaları göze çarpıyor. Roma döneminden bir diğer önemli eser Satyr. Mermerden çıplak erkek heykeli. Kaide üzerinde, dağarcığı elinde tutuyor.

Helenistik döneme ait önemli eserlerden biri ise kadın heykelciği. Pişmiş toprak ve tahtına oturmuş haldeki heykelcik saçını tutuyor. Roma döneminden bir başka lahit ise sert beyaz mermerden. Bu defa orta kısmında bir kitabe taşıyor. Dikili taş tarzındaki mezar taşı, soluk kireç taşından. Kitabesi bulunan mezar taşının altında objeler ve aletler ile çeşitli eşyalar bulunuyor.

Müze düzen açısından üç ana bölümden oluşuyor. Birinci bölüm taş eserlere; heykeller, mezar stelleri ve lahitlere ayrılmış. İkinci bölüm Atatürk Salonu, üçüncü bölüm ise Bizans dönemine kadarki taş, metali toprak, cam eserler.

Kastamonu Müzesi, eser sayısı açısından bakıldığında, ülkemizin önde gelen müzelerinden biridir ve Kastamonu Arkeoloji Müzesi olarak da bilinmektedir. Müze, 2008 yılının sayım ve verilerine göre, 50 bin 545 adet sikke ve 1329 adet diğer olmak üzere 51 bin 874 adet eser barındırmaktadır.

Kastamonu ve bölgenin tarihi zenginliğini gözler önüne seren Kastamonu Müzesi, pazartesi günleri dışında haftanın her günü, sabah sekiz buçuk ile, akşam dört buçuk saatleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Kastamonu’nun merkezinde, Cumhuriyet caddesinde yer alıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org