Başkenti Podgorica olan Karadağ Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan ülkelerden bir tanesidir. Ülke genel olarak uygun fiyata tatil olanağı sunar. Ülkenin Adriatik Denizi’ne kıyısı bulunur.

Karadağ’da ülke genelinde etkili olan iklim Akdeniz iklimidir. Ülkede hava durumu yüksek kesimlerde daha sertken bu durum vadilere inildikçe etkisini kaybeder. Yükseltinin az olduğu yerlerde hava sıcaklık değerleri daha ılımandır. Ülkede sıcaklık değerleri yıl içerisinde ortalama olarak 14 derecedir. Karadağ’a gitmek için en uygun dönem Mayıs ve Eylül ayları arasıdır. Bu dönem hava sıcaklık değerleri hem gezmeye hem de denize girmeye uygundur. Eğer ülkeye kış turizmi amacı ile gitmek düşünülüyorsa en uygun dönem Aralık ve Mart ayları arasıdır.

Karadağ Gezi Rehberi

Podgorica

Podgorica

Karadağ’ın başkenti olan Podgorica aynı zamanda ülkenin en büyük kenti olma özelliğine sahiptir. Kent Ortaçağ’da Ribnitsa adı ile anılırdı. Tarihi çok eski yıllara dayanan kentte pek çok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Milenyum Köprüsü, Moskova Köprüsü, Moraca ve Cİjevna Kanyonu bunlardan bazılarıdır.

Podgorica ülkenin genel iklimisel özelliklerini yansıtan bir kenttir. Şehre gitmek için hava yolu ve kara yolu tercih edilir. İstanbul’dan kente direkt uçuş seferleri düzenlenir. Şehre uçuş süresi 1 saat 45 dakika olarak hesaplanır. Podgorica’ya kara yolundan gitmek için Bulgaristan ya da Yunanistan üzerinden seyehat edilir.

Tivat

Tivat

Karadağ’ın en önemli kentlerinden birisi olan Tivat ülkenin güneybatısında bulunur. Tivat Kotor Körfezi kıyısında yer alan bir sahil kentidir. Kentte bulunan Tivat Botonik Bahçesi, Çiçek Adası, Tivat Kültürel Merkezi ve Buca-Lugavic Sarayı çokça turist çeker.

Kente gitmek için en uygun dönem Nisan ve Eylül ayları arasıdır. Türkiye’den Tivat’a direkt uçuş yoktur. Uçuşlar aktarmalı olarak yapılır. Havaalanı ile kent merkezi arası mesafe 4 km’dir. Kente Podgorica’dan kara yolu kullanılarak da gelinir. İki kent arası yolculuk süresi yaklaşık 3 saattir.

Kotor

Kotor
Kotor

Ülkenin tarihi bir liman kenti olma özelliğine sahip olan Kotor Adriatik Denizi kıyısında yer alır. Farklı etnik gruptan insanın bir arada yaşadığı Kotor dağal güzelliği ve kendine has mimari dokusu ile dikkat çeken bir kenttir. Kent UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan önemli şehirlerdendir. Kotor Kalesi, Stari Grad, Aziz Trifon Katedrali, Napoleon Tiyatrosu ve Kotor Sarayı kentte dikkat çeken mekânlardır.

Kotor’a Podgorica üzerinden kara yolu ile ulaşım sağlanır. İki kent arası yolculuk yaklaşık 3 buçuk saat sürer.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org