Montenegro adıyla da bilinen Karadağ cumhuriyet yönetim biçimiyle yönetilen bir Balkan ülkesidir. Karadağ Yugoslavya içerisindeki altı yönetimden birisi iken, 2006 yılında Sırbistan’dan referandumla ayrılarak bağımsız olmuştur. Doğal güzellikleri ve tarihi şehirleriyle önemli bir turizm ülkesidir.

Coğrafi Konum

Ülkenin doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında da Hırvatistan ve Bosna-Hersek bulunur. Güneyinde Adriyatik Denizi yer alır. Başkent ise Podgorica’dır.

Nüfus Özellikleri

1965 yılından sonra büyük bir göç dalgası yaşayan bu coğrafyada Sırplar, Boşnaklar, Arnavutlar ve Hırvatlar birlikte yaşar. Ülkenin toplam nüfusu 2013 yılında yapılan sayıma göre 619.800 olarak belirlenmiştir. Yüzde 75’e yakın nüfusun Müslüman olduğu ülkede Karadağ Türkleri de yaşar.

İklim

Karadağ
Karadağ

Karadağ dağlık bir ülkedir. Bunun yanında denize kıyısı da bulunur. Dolayısıyla ülkede iklim çeşitliliği görülür. Genel olarak Akdeniz iklimi hakimdir. Yükseltinin fazla olduğu bölgelerde kış ayları çok sert geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması da 14-15 derecedir. Yazlar yağışsız ve kuru, kışlar ise bol yağışlı ve nemli geçer. Yaz ayında sıcaklık 35-40 derecelere kadar yükselir.

Diller

Karadağ’da birçok Slav dili konuşulur. Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Rusça bölge halkının yaşadığı etnik yoğunluğa göre farklılık gösteren dillerdir. Ülkede İngilizce bilen kişi sayısının az olması bu ülkeye gelen turistlere kolaylık sağlar.

Önemli Şehirler

Karadağ’ın turizm açısından en önemli şehri Budva’dır. Podgorica da ülkenin en büyük ve gelişmiş şehridir. Dünyanın en güzel 20 körfezinden biri olarak kabul edilen Kotor körfezinin bulunduğu Kotor şehri de önemli yerler arasındadır. Cetinje ise ülkenin eski başkentidir. Burada Osmanlı döneminden kalma eserler de mevcuttur. Bunların yanı sıra Tivat, Niksic, Zabljak ve Polje ülkenin diğer önemli noktalarıdır.

Ekonomi

Küçük bir ülke olan Karadağ’ın en önemli gelir kaynağı turizmdir. Ayrıca madencilik, çelik, bakır ve alüminyum sanayi, tekstil ve tütün ülkede gelişmiş olan yatırımlardır. Özellikle kültür ve tarih turizmi, Karadağ’a çok önemli katkıda bulunur. Para birimi olarak Euro kullanılır.

Vize Durumu

Karadağ vizesiz ülkeler arasında yer alır. Ülkede vizesiz olarak 90 gün boyunca kalmak mümkündür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org