Şehir merkezinin 7 kilometre dışında yer alan Karaçay Şelalesi, Akdeniz’e özgü tüm bitkileri içerisinde bulunduran 3 kilometrelik bir vadinin sonunda bulunmaktadır. Karaçay Şelalesi Osmaniye iline bağlı Toprak kale ilçesinde bulunmaktadır. Şelale 25 metre yüksekten bir bütün halinde dökülmektedir. Etrafında yüksek dağlar ve kayalılar yer almaktadır. Dev kazanı ise neredeyse daire şeklinde bir forma sahiptir.

Şelaleye ulaşım ise belli bir mesafe arabayla gidildikten sonra (yaklaşık 4 km), yaklaşık 3 km de patika bir yolda ilerledikten sonra sağlanabilmektedir. Bu doğa harikası alanda hafta içi ve hafta sonları pek çok insan piknik yapmaktadır. Kuş cıvıltıları arasında doğayla tamamen içi içe olunan oldukça özel bir alandır. Ulaşımın patika yoldan sağlanması sebebiyle burası ‘’Saklı Şelale’’ ismi ile de anılmaktadır.

Çukurova’ya özgü bitkilerin yetiştiği bu alan günübirlik mesire ve trekking alanı olarak da rağbet görmektedir. Aynı zamanda Karaçay kenarında yer alan halka açık mesirelik kamp alanı olarak da tercih edilmektedir. Bölge de küçük çaplı lokantalar da yer alır. Şelaleye ulaşım kişisel araç dışında taksi ve minibüslerle de sağlanmaktadır. Bölgenin tabiat alanı olmasıyla ilgili çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaları Aktif Eğitimciler Sendikası Osmaniye Temsilcisi Bünyami Gökbaş yürütmektedir.

Karaçay Şelalesi

Bölgeye giden Trekking gruplarının en çok ilgisini çeken yer sırat köprüsü olarak da bilinen ip köprüdür. Esas şelaleye vurmadan önce 3-4 m uzunluğunda küçük bir şelaleyle karşılaşıyorsunuz. Yola devam etmek için bu şelaleyi aşmanız gerekiyor. Bunun içinde şelalenin hemen yanında yer alan ip köprüden geçmelisiniz. Bu köprü suyolu ile şelaleye ulaşım esnasında karşınıza çıkıyor. Sırat köprüsü özellikle şehir hayatı yaşayanlar için oldukça heyecan verici ve tehlikeli bir deneyim olabilir. İp köprüden geçtikten sonra ikinci ilginç alan ise dik kayalara tırmanılan bölümdür.

Yürüyüşler genellikle ekipler tarafından düzenlendiği için her ekipte tırmanış sırasında size yardımcı olacak birileri bulunur. Genel olarak şelaleye ulaşım sağlayan patika yolun oldukça zorlu parkurları olduğu söylenebilir. Ama doğaseverler için kesinlikle biçilmiş kaftandır. Bölgeye yakın arkadaşlarınızla giderek oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Yaz aylarında şelalede yüzerek serinlemek de mümkün görünüyor. Zaten patika yol da ayağınızın altından yavaş yavaş akan bir sudan oluştuğu için aslında pek de sıcaklama sorunu yaşamazsınız. Siz yine de en sonuna vardığınızda şelalenin üstünden dev kazanına atlayarak bu eşsiz keyfi deneyebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

Şelaleye günün her saati ulaşım sağlanabilmektedir. Tabi gece patika yol nasıl yürünür bilinmez.

Giriş Ücreti

Ücret bilgisi bulunmamaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org