Yalova’nın denizle yeşili buluşturan doğal güzelliğini daha da vurgulayan Karaca Arboretumu, diğer bir deyişle Ağaç Parkı, 13,5 hektarlık bir alan üzerinde kurulu. Arboretum kelimesi, kelime anlamı açısından ağaç parkı anlamına geliyor. Doğanın korunması, toprağın muhafazası için uzun yıllardır büyük çaba sarf eden Hayrettin Karaca tarafından kurulan Karaca Ağaç Parkı, bölgenin bitkisel zenginliğini her yönü ile özetliyor ve gözler önüne seriyor. Karaca Ağaç Parkı uzun çabalar sonucunda 1980 yılında kuruluşu tamamlanarak hizmete açılmış bulunuyor.

Karaca Ağaç Parkı Özellikleri

Karaca Ağaç Parkı yaklaşık 7000 civarında bitki türü, alt tür ile farklı bitki formlarını barındırıyor. Ayrıca ülkemizin ilk özel ağaç parkı olma özelliği taşıyor. Parkın en önemli koleksiyonları arasında; acer, prunus, malas, magnolia, quercus, betula, pinus, ağabeyes, picea cinslerine dair farklı çeşitler ve kültür biçimleri yer alıyor. Farklı park ve bölümlerine bakıldığında ise Karaca Ağaç Parkı içerisinde; gül bahçesi, kaya bahçesi, iris bahçesi, manyatür doğal bitkiler bölümü ve farklı bitki bahçeleri görülüyor. Karaca Ağaç Parkını ortalama olarak senede 15.000 civarında yerli ve yabancı turist ve ziyaretçi gezerek bilgi alıyor. Geziler sırasında ziyaretçilere bitki türleri konusunda etraflı bilgiler aktarılıyor.

Park, Yalova’nın doğal zenginliklerle dolu olan ilçesi Termal’e yakın bir mevkide bulunuyor. Tam yeri itibarı ile Yalova’ya beş kilometre mesafede Samanlı Köyü sınırlarında yer alıyor. Yalova’ya yolu düşenlerin mutlaka gezmesi gereken, içerisinde binlerce bitki barındıran gerçek bir doğal hazine niteliği taşıyor. Karaca Ağaç Parkı, doğaya ve doğanın korunmasına sunduğu hizmet kadar bazı farklı etkinliklere de aracılık ediyor ve önemli bir işlev yerine getiriyor. Üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlanıyor, halka açık olması dolayısı ile halkın konu hakkındaki bilgisini arttırıyor.

Ülkemizin farklı illerinde bulunan benzeri yerlere, botanik bahçelerine bitki, fidan malzemesi sağlıyor. Ayrıca kişilere bahçıvanlık eğitimi veriyor. Dünyanın farklı köşelerinde bulunan diğer ağaç parkları ve botanik bahçeleri ile tohum alış verişi yapıyor, bitki koleksiyonunu genişletiyor. Ağaç parkı içerisinde yeni bahçelerin geliştirilmesi çalışmaları da devam ediyor. Parkın içerdiği tüm faaliyetlerin parasal olarak karşılanması, içerisinde bulunan fidanlığın çalışmaları ile sağlanıyor.

Ziyaret Koşulları

Karaca Ağaç Parkı Pazar günleri 13:00 ile 18:00 saatleri arasında halka açık bulunuyor. Haftanın diğer günleri de farklı grup ve okullar randevu alarak parkı ziyaret edebiliyorlar. Geziler rehberler eşliğinde toplam bir buçuk saatlik süreçlerde yapılabiliyor. Ziyaretlerde makbuz karşılığında TEMA vakfına bağış yapılıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org