Atlantik Okyanusu’nun üzerinde 10 volkanik ada ve 8 adacıktan oluşan Kap Verde Batı Afrika sahilerinin 570 km uzağında bulunan bir Afrika ülkesidir. Bu adalar Barlavento (Santa Antao, Sao Vicente, Sao Nicalao, Boa Vista, Sal, Santa Luzia, Branco ve Razo adaları) ile Sotavento takımadaları (Mario, Santiago, Fogo ve Brava adaları) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır.

Tropikal iklimin hakim olduğu Kap Verde adalarında dört mevsim yerine iki mevsim yaşanır. Kasım-Temmuz ayları arasında rüzgarın hakim olduğu mevsim, Ağustos-Ekim ayları arasında tropikal yağışların olduğu yağışlı mevsim yaşanır. Yılın 350 günü güneşlidir ve 21 ile 29 derece arasında sıcaklık değişir. En serin ayları sıcaklıkların ortalama 21 derece olduğu Ocak ve Şubat aylarıdır. En sıcak ay ise ortalama sıcaklıkların 27 derece olduğu ve sıcaklığın 36 dereceye ulaştığı Ekim ayıdır. Gündüz ile gece arasında çok az sıcaklık farkı vardır.

Yağışlar Ağustos ve Ekim ayları arasında sadece 15-20 gün devam eder. Dağlık bölgelerin bulunduğu Sotaventa adaları Barlavento adalarına göre daha çok yağış alır.

Yağışlı mevsimde bile yağışların aralıklı olması nedeni ile yılın her ayı turistlerin ziyareti için uygundur. Özellikle Sal, Boa Vista ve Mario adaları iklim açısından uygun olan rüzgar sörfü ve yelkencilik sporları için tercih edilen adalardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org