Yeşilin, mavinin, denizin, suyun ve ormanın birbirine karışıp bütünleştiği doğu Karadeniz, en güzel bölgelerimizden biri. Güzeller güzeli doğu Karadeniz’in en özel şehri ise doğal zenginlikleri ile Artvin. Artvin şehrimiz pek çok orman, dere, şelale ve mesireye ev sahipliği yapıyor. Tabi Artvin’in bir de birbirinden güzel yaylaları var. Bu yaylalardan en çok ilgi çekeni ise Kafkasör Yaylası.

Senelerdir her yıl düzenlenen Kültür Turizm ve Sanat Festivallerine de ev sahipliği yapan Kafkasör Yaylası, doğal güzelliği, bozulmamış tabiatı, havası ve temizliği ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Kafkasör Yaylasında düzenlenen festival topla beş gün sürüyor. Yayladaki beş günlük festival boyunca boğaların da katıldığı bir kortej yürüyüşü ile başlayarak çeşitli faaliyetler gerçekleştiriliyor. Boğaların sokaklarda yürütülmesi ile başlayan etkinliklerde, Artvinliler olan biteni görüntülemek için seferber oluyorlar. Artvin’in mülki erkanı da etkinliklere büyük ilgi gösteriyor ve destekliyor.

Artvin’li vatandaşlar, tüm etkinliklerde aktif katılımcı olarak yerlerini alıyor ve bu arada Kafkasör Yaylasının tadını çıkarıyorlar. Festivallerde boğa güreşi etkinlikleri ise, Kafkasör Yaylasnda, Kafkasör Arena adı verilen alanda yapılıyor. Burada boğa güreştirmenin yaklaşık iki yüzyıllık bir tarihi olduğu belirtiliyor. Yarışlar esnasında sadece Artvin’liler değil, yakın yerlerden, komşu şehirlerden hatta Türkiye’nin dört bir köşesinden gelenler Kafkasör Arena’yı dolduruyor. Yarışlardan ve boğa güreşlerinden sonra Kafkasör Arena’da yerel sevilen sanatçılar da sahne alarak konuklara keyifli zamanlar yaşatıyor. Beraberce horonlar tepiliyor, halaylar çekiliyor.

Kafkasör Arena

Kafkasör  Arena’da yapılan etkinlikler ve festivaller boyunca çadırlar da kuruluyor. Alanı dolduran konuklara çeşitli yiyecek ve içecekler sunmak üzere satıcılar kalabalığın arasına karışıyor. Dönerciler, şapka satıcıları, çay satıcıları ile beraber son derece hareketli, keyifli ve şenlikli bir ortam meydana geliyor. Festivaller genellikle yaz aylarında düzenlendiği için güneşten korunmak üzere, katılımcılara özel şemsiyeler dağıtılıyor. Kafkasör Arenayı dolduranlar en çok yarışları keyifle izliyor. Bu alanda Karadeniz bölgemizin en önemli, en eğlenceli ve en çok konuk ağırlayan etkinlikleri düzenleniyor.

Kafkasör Yaylasında doğal bir etkinlik alanı olarak uzanan Kafkasör Arena’yı Davos ile kıyaslayanlar bile var. Arena’nın varlığı Artvin’in ve Artvin’lilerin seslerini duyurmak, bu yörenin özelliklerini, güzelliklerini tanıtmak için de büyük bir fırsat yaratıyor.

Etkinliklerin gerçekleştiği, insanların ilgi gösterdikleri Kafkasör Yaylasını da kapsayan bütün bir arazi aynı zamanda maden ruhsat alanı içerisinde yer alıyor. Ancak yörenin insanları ve misafir olarak gelenler bu ruhsata rağmen bölgenin siyanürle altın aranması için kullanılmasına karşı çıkıyorlar. Bölgede yeşilin ve doğanın olduğu gibi korunması için tüm ilgililer ortak bir duruş sergiliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org