Doğu Asya’da Pasifik Okyanusu’nda yer alan ve adalardan oluşan Japonya, deniz ötesinde Tayvan ve Çin komşudur. Ancak, hiçbir ülke ile sınırı bulunmayan bir ülkedir. Toplamda irili ufaklı 6852 adaya sahip olan ülke 47 ile ve 8 bölgeden oluşur. Yönetim şekli üniter parlamenter anayasal monarşi olan ülkenin resmi bir dili yoktur. Ancak nüfusun %99’undan fazlası Japonca konuşur. Önde gelen adaları, Honshu, Hokkaido, Kyushu ve Shikoku’dur. Ortalama yüzölçümü 375 bin km olan ülkenin başkenti Tokyo, resmi dili de Japonca’dır.

Japonya, eski kültür ve geleneklerle dolu topraktır. Japonya bilim ve teknoloji alanında muazzam bir mükemmellik kazanmış olsa da köklerini ve mirasını unutmamıştır. Japonya ya da Nippon (Japonca) aynı zamanda “Yükselen Güneş Ülkesi” anlamına da gelir; Japonya güneşin doğuşunu gören ilk ülke.

Adalar Ülkesi Japonya: Japonya toplamda 6852 ada ve / veya adacıktan oluşuyor ancak insanların yaşayabileceği ada sayısı çok daha az. İnsanlar yaklaşık 430 ada üzerinde yaşamaktadır. En popüler olanlar Honshu, Hokkaido, Şikoku ve Kyushu’dur; Tokyo, Yokohama, Osaka ve Kobe gibi şehirlerden oluşuyor.

En Uzun Ömürlü İnsanlar Japonya’da: Okinawa’da 100 yaşın üzerinde yüzlerce vatandaş var. 2017 yılı itibarıyla Japonya’da 90 veya daha fazla yaştaki 2 milyondan fazla kişi vardı. 2018 raporuna göre Japonya’da yaşam beklentisi 84,2 yıldır.

Japonya’da Depremler Normaldir: Japonya adaları, altta çok sayıda kabuk hareketinin gerçekleştiği Pasifik Ateş Çemberi üzerinde yer alıyor. Her yıl yaklaşık 1500 deprem ile sonuçlanan ve küçük artçı depremler günlük olarak hissedilir. Ölümcül depremlerin yoğunluğu 9,0 büyüklüğe kadar ulaşabilir.

Japonya’da Kullanılabilen Arazi Sınırlı: Toplam alanın % 73’ü dağlıktır ve tarım ve konut kullanımı için uygun değildir. İnsanlar’ın % 93.5’ini arazinin % 27’sine yerleşmesine neden olmuştur. Bu da Japonya’yı dünyadaki yoğun nüfuslu ülkelerden biri haline getiriyor.

Japonlar Evlenmekte İsteksiz: Son raporlara Japonya’da ki hem erkekler hem de kadınlar evlilik söz konusu olduğunda oldukça isteksiz davranıyorlar. Bunun nedenleri arasında yoğun iş temposu, aile ve çocuklarıyla ilgili gelecek endişesi, karşı cinsle etkileşim için yeterli zaman olamaması gibi nedenler bulunuyor.

Japonya’da Otomatlar Çok Fazla Görülür: 2016 yılı itibarıyla Japonya’da 5.52 milyondan fazla satış makinesi bulunmaktadır. Bu satış makineleri giyim, tuvalet malzemeleri, paketlenmiş gıdalar, çizgi romanlar, balık yemi ve bir çok çeşitli ürünler satıyor.

Dünya’nın En Eski Oteli Japonya’da: Japonya, Yamanashi’deki dünyanın en eski oteli olan Nishiyama Onsen Keiunkan’ın evidir. MS 705 yılında inşa edilmiştir. Aynı ailenin 50’den fazla nesli, 1300 yıldan fazla bir süredir sürekli olarak işletmektedir.

Japonya’da Kapsül Odalar Bulunuyor: Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar çoğu aktivite olmadan yeni bir otel kategorisi ve sadece küçük bir dolap ve elektronik cihazlarınızı şarj etmek için bir elektrik prizi ile birlikte sadece bir yatağa sahip bir kapsül büyüklüğünde bölmelerden oluşuyor.

Japonya’da Çocuklardan Çok Evcil Hayvan Var: Çarpıcı doğum oranı üzerinden panik yapan Japonya, çocuklardan daha çok evcil hayvana sahiptir. Önemli ölçüde düşen doğum oranının ortasında ve Japonya’nın popülasyonunun ortalama yaşına istikrarlı bir şekilde tırmanan Japonya, evcil hayvan süper gücü haline geldi.

Japonya, Dünyanın En Düşük Suç Oranına Sahip: Son istatistiklere göre, Japonya suç oranlarında bir düşüş kaydetti.  Kredi, güvenlik kameraları ve sert ceza adaleti uygulamalarının kullanımına gidiyor. Herhangi bir suçlama olmadan sorgulama için 23 güne kadar bir şüpheli tutulabilir.

Japonya’da Temizlik Eğitimin Bir Parçasıdır: Japonya’da sınıfınızı ve okulunuzu temizlemek okul eğitiminin bir parçasıdır. Çok küçük yaştaki öğrencilere sınıflarını temizlemek, öğle yemeği ve hatta tuvaletleri temizlemek için eğitim verilir. Bazıları bunu çocuk istismarı olarak ifade edebilir, ancak Japonya bunu daha sorumlu kılacak sağlıklı bir uygulama olarak görmektedir.

Japonya’da Sarılma Kafeleri Var: Japonya insanlar sıcak kanlı olabilir ama gittikçe asosyal oldukları da bilinmektedir. Yalnızlık çeken bir çok Japon var. Bu nedenle burada “Sarılma /  Derltleşme” adı altında yeni bir hizmet sektörü gelişmiş. Bazı sarılma kafelerinde 20 dakikalık refakat için 30 dolar ödeyenler var. (Sarılma kafeleri, insanların derdini anlatacak ve dinleyecek kişileri buluşturan kafelerdir, yoksa 20 dakika boyunca sarılıp durmuyorlar)

Japonlar İntihara Meyilli mi? Japonya’da intihar büyük bir problemdi. 2004 yılında, toplam 34.427 intihar olayı yaşandı. İntiharların arkasında yatan sebepler, finansal baskı, izolasyon ve sosyal geri çekilme idi. 2017 itibariyle, ardı ardına sekizinci yılda en düşük olan 21,321 intihar yaşandı.

Dünya’nın En İşlek Tren İstasyonları Japonya’dadır: Shinjuku İstasyonu, Guinness Rekorlar Kitabı tarafından Dünyanın En İşlek Tren İstasyonu unvanı verilmiştir. Her gün 3 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Daha da şaşırtıcı olan, dünyanın en iyi 50 en yoğun tren istasyonunun listelendiği 2013 raporuna göre bunların 45’i Japonya’da bulunuyordu.

Japonya Demografik Özellikleri

Tahmini olarak 127 milyon civarındaki nüfus ile dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alır. Yüzölçümünün küçük olmasına bağlı olarak nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu ülkede nüfus daha çok kentlerde toplanmıştır. Ülkenin en kalabalık kentleri arasında Tokyo, Yokohama, Ösaka ve Nagoya yer alır. Daha çok homojen bir yapıya sahip olan nüfusun %98.5’i etnik Japonlar oluşturur. Nüfusta Koreli, Çinli, Filipinli ve Breziyalılar olmak üzere azınlık gruplar bulunur.

Japonya’nın İklimi

japonya
Japonya

Daha çok ılıman iklimin ağırlıklı olarak görüldüğü Japonya’da kuzey ve güney bölgeleri arasında farklılıklar söz konusudur. Coğrafi özelliklere bağlı olarak ülkenin kuzey kesimleri daha çok nemli karasal iklimin etkileri arasındadır. Kışların uzun ve soğuk, yazların ise sıcak olduğu kuzey bölümüne göre güneydeki adalar da daha çok mason iklimi hakimdir. Sıcaklığı enleme bağlı olarak güneye gittikçe arttığı ülkede temel bitki örtüsü gür ormanlardır.

Japonya Ekonomisi

Japonya

Özellikle teknolojik üretim alanıyla ilgili endüstriyel sektörlerde ön sıralarda yer alan Japonya’nın ekonomik temelini ihracat oluşturur. Amerika’dan sonra dünyanın en büyük milli ekonomisine sahip ülkede ihracat ürünleri arasında ev teknolojisine ait ürünler yanında motorlu taşıtlar, elektronik, makine parçaları, tekstil ve işlenmiş gıdalar yer alır. Ülke ayrıca, toprak arazilerinin kısıtlı olmasına rağmen tarımda uyguladığı modern yöntemler ile önemli bir yere sahiptir. Pirinç üretimi başta olmak üzere çeşitli tahıl ürünleri ile patates ve fasulye yetiştirilen ürünler arasındadır.

Japonya Vizesi

Japonya, turistik ve eğlence amaçlı en fazla 3 aylık bir süreyi kapsayan ziyaretler için herhangi bir vize talebinde bulunmaz. Öncesinde ülkeden sınır dışı edilen ya da ülkeye girilmesine müsaade edilmeyenler ile ülkeye girişle ilgili kanunlarda belirtilen esaslara uymayan kişiler dışında herkesin rahatlıkla vizesiz belirtilen süreleri kapsayacak şekilde ülkeyi ziyaret hakkı vardır. Bunun dışında farklı amaçlar ile ülkeyi ziyaretin söz konusu olduğu durumlarda vize istenir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org