Volkanik dağlarıyla ünlü olan İzlanda, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde bulunan bir ada ülkesidir. Nüfusu 320.000 civarında olan bu buzullar ülkesinde halkın çoğunluğu başkent Reykjavik’te yaşar.

İzlanda’nın resmi dili İzlandacadır ancak ülkede Danca, İngilizce ve Nord lehçeleride konuşulan diller arasındadır. Para birimi olarak İzlanda Kronası kullanılır. Ülke ekonomisinin temelini balıkçılık ve deniz ürünleri oluşturur. Aynı zamanda gayzerleriyle ünlü olan İzlanda’da kış turizmi ve sıcak su kaynaklı turizmde oldukça gelişmiştir. Yerel saat olarak Türkiye‘den 3 saat ileri olan İzlanda konum olarak Türkiye’nin batısındadır. Doğal güzellikleriyle ünlü İzlanda’ya seyahat etmenin çeşitli yolları mevcuttur.

Nasıl Gidilir?

İzlanda Avrupa Birliği’ne dahil olmamasına rağmen Schengen vizesinin geçerli olduğu nadir ülkelerden biridir. Türkiye’de vize işlemleri Danimarka Konsolosluğu üzerinden yapılır. Türkiye’den İzlanda’ya gitmenin en kısa yolu uçak yolculuğudur. Fakat İzlanda’ya direk uçuş yoktur. Aktarmalı olarak Schengen’in geçerli olduğu ülkeler üzerinden hava yoluyla geçiş yapılabilinir. Ülkedeki büyük havalimanlarından biri Keflavik’de diğeriyse Reykjavik’dedir. Uluslararası uçuşların çoğu Reykjavik şehir merkezine 50 km uzaklıkta olan Keflavik Havalimanı üzerinden yapılır. Ülkeye deniz yoluyla da ulaşım mümkündür. Danimarka’dan İzlanda’nın Seydisfjordur şehrine haftada bir kere 48 saat süren feribot seferleri düzenlenir.

Ne Zaman Gidilir?

izlanda
izlanda

İzlanda bulunduğu coğrafi konum ve “buz ülkesi” anlamına gelen isminden dolayı çok soğuk bir ülke olarak bilinir. Fakat Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisinden dolayı sanıldığı kadar da soğuk bir iklime sahip değildir. Kışın hava sıcaklığı Reykjavik çevresinde ortalama -1 C°, yazın ise +11 C°’dir. Fakat kuzey de bulunan şehirler daha soğuk olup, sıcaklığın -39 C° ölçüldüğü zamanlar olmuştur.

Güneşli gün sayısı daha fazla olacağından İzlanda’yı gezmek için en iyi aylar Ağustos ve Mayıs ayları arasıdır. Eğer Kuzey Işıklarının görülmesi isteniyorsa Eylül, Ekim ayı gibi gidilmesi gerekecektir. Güneşin hiç batmadığı yılın en uzun günleri içinse Haziran ayı seyahat için uygun bir zaman dilimidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org