Aktif volkanların oluşturduğu gayzerler, sıcak su akıntıları, buzullar ve siyah kumlu sahillerden oluşan İzlanda İskandinav ada ülkesidir. Özellikle başkent Reykjavik sahip olduğu jeotermal güç, gece hayatı, geniş yelpazede yemekleri ile her yıl yüzbinlerce turiste ev sahipliği yapar. Ancak İzlanda oldukça soğuk bir buzul ülkesi olarak bilinir.

İzlanda’nın Genel İklim Özellikleri ve Coğrafi Yapısı

Genel olarak İzlanda’da yaz ve kış olarak iki mevsim görülür. Kış ayları kutup enleminde bulunmasına rağmen ılıman sayılır. Genellikle adada ortalama sıcaklıklar 0 derece iken İzlanda tepelerine doğru çıktıkça ortalama sıcaklık -10 dereceye düşer. İzlanda’nın en soğuk bölgesi kuzeyidir ve burada sıcaklık -30 derece olarak görülür. Yaz ayları ise 10-13 derecelik ortalamalarla geçer. Günümüzde sıcaklıklar 20-25 dereceye kadar çıkabilir.

Son yıllarda küresel sıcaklık yükselmelerinin de etkisiyle İzlanda oldukça ılık sayılan hava sıcaklıklarına sahiptir.

İzlanda’ya Ne Zaman Gidilmelidir?

İzlanda’da yaz mevsimi 20 Haziran’da başlar ve genel olarak 20 Ağustos’ta sona erer. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ülke en ılık ve sıcak sayılabilecek iklime sahiptir. Özellikle Haziran sonlarında güneş neredeyse tüm gün tepededir. Aynı zamanda tepeler ve dağlara giden yollar, patikalar da bu tarihte açılır. Bu dönemde uçaklar da iklim kolaylığı sebebiyle daha fazla uçuş yapar. Ancak bu tarihler en kalabalık döneme denk geldiğinden kalacak yer, ulaşım, aktivite fiyatları da normale oranla artar. Bununla birlikte 24 saat süren günler, tüm gün güneşin tepede olması gibi sebepler de uyuma problemi çekenler için sorun olabilir.

İkinci ve önemli mevsimlerden kış ayları ise Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsar, Haziran’a kadar uzanır. Kış aylarında azalan turist nüfusu, aktivitelerin yaza oranla azalması gibi sebeplerden fiyatlar düşer. Kutup Işıklarının, buzulların görülmesi için en ideal zaman ise kış aylarıdır. Günler kısa ve aktiviteler gece hayatı temellidir. Gitmeden önce kısıtlı olan uçuşlar kontrol etmeli, günün uzun olduğu zamanlar araştırılmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org