Başkenti Stockholm olan İsveç, Baltık Denizi kıyısında İskandinavya Yarımadası’nda yer alır. İsveç Avrupa kıtasının kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşuları ise Norveç ve Finlandiya’dır.

İsveç ılıman bir iklime sahiptir. Ülkede yıl içerisine belirgin olarak 4 mevsim özellikleri görülür. 3 farklı iklim kuşağına ayrılmış vaziyettedir. Bunda etkili olan temel faktör ülkenin biçim olarak uzun ve ince bir yapıda olmasıdır. Bu etkisiyle ülkenin güney kesimlerinde okyanus iklimi, orta kesimlerde karasal iklim ve kuzey kesimlerinde ise subarktik iklim özellikleri görülür. Ülkeye gitmek için en uygun dönem Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

İsveç Gezi Rehberi – İsveç Gezilecek Yerler

Stockholm

Stockholm
Stockholm

İsveç’in başkenti olan Stockholm aynı zamanda dünyanın yaşam standartı en yüksek kentlerinden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Kentte nemli kara iklimi hakimiyeti vardır. Ülkenin kuzey kesimlerine göre daha ılıman olan şehirde yaz ayları biraz yağışlı geçer. Stockholm’de gezilip görülecek pek çok önemli mekân vardır. Gamla Stan, Icebar, Standhuset, Miles Garden, Vasa Müzesi ve Storkyrkan bunlardan bazılarıdır.

Türkiye’den Stockholm’e gitmek için hava yolu seyahati ya da kara yolu seyahati yapılır. Yolculuk süresi İstanbul’dan direkt uçuş ile 3 buçuk saat olarak hesaplanır. Kara yolu seyahati ile 3 günün sonunda kente ulaşım sağlanır.

Malmö

Malmö
Malmö

Bir liman kenti olan Malmö İsveç’in güneyinde yer alır. Şehir nüfus olarak ülkenin en kalabalık kentlerinden birisi olma özelliğine sahiptir. 1275 senesinde kurulduğu düşünülen kentt günümüzde çok fazla göç alır. Malmö’de gezilecek pek çok mekân vardır. Gamya Stan, Lilla Torg Meydanı ve Turning Tursa bunlardan bazılarıdır.

Malmö’de kış ayları oldukça sert geçer. Kente gitmek için en uygun dönem Mayıs ve Ağustos ayları arasıdır. Türkiye’den Malmö’ye direkt uçuş yoktur. Bu yüzden kente aktarmalı seyahat edilir. Aktarmalı seyahat süresi 5 ile 8 saat arası değişir.

Uppsala

Uppsala
Uppsala

İsveç’in Uppsala eyaletinin başkenti olan Uppsala ülkenin 4. büyük kenti olma özelliğine sahiptir. Kent ülkenin dini merkezi olarak anılır. Şehirde bulunan Uppsala Katedrali oldukça ilgi gören bir tarihi mekândır. Katedral aynı zamanda İskandinavya’nın en büyük kilisesi olma özelliğine sahiptir. Türkiye’den Uppsala’ya direkt uçuş seferi yoktur. Kente ulaşım aktarmalı olarak yapılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org