Fethiye müzesi tarihi Ayasofya müzesi’ nin bir başka bölümü olarak bilinmektedir. İstanbul Fatih semtin de yer alan bu müze ilk olarak kilise, cami gibi amaçlar ile birlikte işlem görmüş ve daha sonrasında 1940 yılında da müze olarak ziyaretçilerine gezi fırsatı vermektedir. Eski ve tarihi bir mimariye sahip olarak İstanbul’ da ziyaretçilerini bekleyen bu müze tıpkı Kariye Müzesi gibi burayı gezenleri etkileyebilmektedir.

İlk olarak bu yapıt Patrikhane olarak Roma dönemin de yapıldığı söylenmektedir. Sonra İstanbul’ un tarihini değiştiren İstanbul’ un fethi ile birlikte burası kilise işlemini sonlandırmış ve cami olarak hizmet vermeye başlamıştır. Burada kilise olarak 1455 ile 1586 yılları bu mekan hizmet vermiştir.

Fethin tam olarak 131 yıl sonrasın da da yeni bir hizmet yeri olarak cami hizmetini sürdürmüştür. Buraya ilk olarak fethiye adını dönemin sultanı III.Murat vermiştir. Bu dönemler de cami olması ile birlikte cami özelliklerini yansıtması için burası tekrardan yeniden ele alınarak mihrap ve minare inşa edilerek tam bir cami görevi sürdürmüştür. Halen daha burası tüm güzellikleri ile birlikte müze olarak sizleri de beklemektedir.

Fethiye müzesi o dönemler de de kiliseden camiye çevrilen yapılar kadar fazla değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelebilen bir tarihi yapı olarak bilinir. Bu yapıda sadece kilise özelliklerin de olan fakat İslam inancında namaz kılmayı engelleyen fresk mozaikler kapatıldı. Bu yapının son olarak 1940 yılında müze olarak kullanılması ile birlikte bu mozaik ve freskler ortaya çıkarılarak ziyaretçilerine ayrı bir tat vermesi sağlanmıştır.

Belli bir bölümünü günümüz de cami olarak belli bir bölümünü de müze olarak kullanabilmekteyiz. 2006 yılında son olarak çeşitli onarımları yapılan bu yapıtı siz de birçok amaçlı olarak hem cami olarak hem de müze olarak ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi anlamda İstanbul’ da bulunan birçok tarihi yapıt gibi özellikleri bulunan bu müze cami olarka kullanılan yapıtı siz de ziyaret ederek farklı kültürleri inceleyebilirsiniz. Bizans ve Osmanlı kültürünü her zaman siz de burada inceleyebilirsiniz. Buraya ziyaretlerinizi gerçekleştirmek için aşağıda ki ulaşım ve giriş bilgilerini rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Fethiye müzesi giriş ücretleri, ziyaret saatleri-günleri

Buraya ziyaretleriniz de müze kart sahibi iseniz ücretsiz olarak girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Burası ayrıca Çarşamba günü hariç haftanın 6 günün de saat 09.00 ile 16.30 arasında ziyaretçilerine hizmet verebilmektedir. Ayrıca Müze kartına sahip olmayanlar buraya giriş için Ayasofya görevlilerinden görevlilere belli bir fiyat ödeyerek girişlerini sağlayabilecek.

Fethiye müzesi nerede, nasıl gidilir, ulaşım

Birçok tarihi yapı ile yan yana olan bu müzeye siz de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul Fatih’ de bulunan bu müzeye çeşitli otobüsler ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Ayasofya ve Kariye müzesi gibi yapıtlar ile yan yana olması ile ayrı bir avantajlara sahip müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Aşağıda ki haritayı da kullanabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org