Portekiz ile birlikte İber Yarımadası’nda yer alan iki ülkeden İspanya Avrupa‘nın güneybatısında yer alır. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e sınırı olan İspanya’nın kuzeyde de Atlas Okyanusu’na sınırı vardır. Avrupa ülkeleri içerisinde yüzölçümü ile ikinci büyük ülkedir. Büyük yüzölçümü ve coğrafi konumu nedeniyle İspanya’da birbirinden farklı altı farklı iklim tipinin özellikleri görülür. Genel olarak yazları sıcak, kışları soğuk ve kurak bir iklim hakimdir. İspanya’ya seyahat etmek için en uygun aylar ilkbahar ayları ile yaz aylarıdır.

Atlantik iklimi: Atlas Okyanusu’na kıyısı olan bölgelerde hakimdir. Genel olarak ılıman bir hava hakimdir. Yaz ve kış arasında belirgin sıcaklık farkları söz konusu değildir. Yazlar kurak, kışlar ise yağışlı geçer.

Okyanus-kıtasal iklim: Okyanusal iklim ile kıtasal iklimin karşılaşması ile ortaya çıkmış karma bir iklim tipidir. İspanya anakarasının orta ve kuzey bölgelerinde hakimdir. Kışlar oldukça soğuk geçer. Sıklıkla kar yağışı görülür. Yaz ayları ise sıcaktır. Mevsim geçişleri belirgindir. Genel yağış tipi kardır, yağmur pek görülmez.

Kıtasal-Akdeniz iklimi: Kıtasal iklim ile Akdeniz ikliminin karşılaşması ile ortaya çıkmış karma bir iklim tipidir. İç bölgelere hakim olan bir iklimdir. Yazlar sıcak, kışlar ise soğuk geçer. Kar yağışı orta ve kuzey bölgelere kıyasla daha az görülür. Bahar aylarında yağmura rastlanır.

Akdeniz iklimi: İspanya’nın Akdeniz’e kıyısı olan kesimlerinde görülür. Bahar ayları yağışlıdır. Yazları sıcak ve nemlidir. Kışları ise ılımandır. Kar yağışı görülmez.

Dağ iklimi: İspanya’da bulunan dağlık alanlarda görülen iklim tipidir. Kastilya ve Pireneler Dağları özellikle bu iklimin hakimiyeti altındadır. Kışlar uzun ve kar yağışlı geçer. Sıklıkla don olaylarına rastlanır. Yazlar ise kısa ve ılımandır. Mevsim geçişleri belirgin değildir. Bahar ayları çoğunlukla yaşanmaz. Temmuz ayında şiddetli yağmurlar görülür.

Subtropikal iklim: İspanya yönetiminde olan Kanarya Adaları bu iklim özelliklerinin görüldüğü tek yerdir. Yıllık ortalama sıcaklık 20 derece civarındadır. Sıcaklık yaz ve kış aylarında pek değişmez; ılıman bir iklim hakimdir. Yağışlar yağmur olarak özellikle bahar aylarında düşer. Ancak yağış oranları bölgeden bölgeye büyük değişiklikler gösterir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org