Farklı kentleri ve bu kentlerdeki ilgi çekici mekanları ile öne çıkan İrlanda, pek çok turisti kendine çeker. Özellikle başkent Dublin ve civarlarındaki önemli noktalar İrlanda’yı daha da çekici hale getirir. Bu ülkede bulunan turistik yerler mutlaka ziyaret edilmelidir.

5 milyonluk nüfusa sahip olan İrlanda, aynı zamanda kuzeyde yer almasından dolayı sert ve soğuk bir iklime sahiptir. Daha çok yaz mevsiminde turistlerin geldiği ülkede bir takım kentler iklim özellikleri ile, bazı yerler ise tarihi ile öne çıkar. Ayrıca ülkede İngilizce ana dil gibi konuşulur ve İrlandaca çok fazla tercih edilmez. Trafiği soldan akan ülkenin para birimi ise Euro’dur.

Dublin

Dublin
Dublin

Başkent Dublin 1,5 milyonluk nüfusu ile en popüler şehir olurken, şehrin ortasından geçen Laffey Nehri de turistlerin ilgi odağındadır. Kent merkezinin biraz ilersinde kalan St. Patrick Katedrali bölgenin en dikkat çeken yapılarından birisidir. Dublin kent merkezi ise en kalabalık bölgelerin başında gelir. Grafton Street bu anlamda Dublin kentinin İstiklal Caddesi gibi bir hava estimektedir. Başkentin şehir merkezi yürünerek gezilebilir.

Howth

Howth
Howth

Dublin’e yaklaşık olarak yarım saatlik mesafede bulunan Howth kasabası ise başkentin ardından görülmesi gereken bir diğer yerleşim yerini oluşturur. İkliminden dolayı daha çok yazın gidilen bu kasaba yazlık bir kasabadır. Howth Kalesi hem tarihi, hem de görkemli yapısı ile turistlerin dikkatini çeker. Natinonal Transport Museum da burada bulunur.

Glendalough

Glendalough
Glendalough

Başkente yaklaşık olarak bir buçuk saatlik mesafede yer alan Glendalough ise doğal güzellik olarak İrlanda’nın adeta yüz akıdır. Burada bulunan Wicklow Mountains National Park ise bambaşka bir etki ile ziyaretçileri büyüler. Bu milli parkın içinde yer alan Glendalough Upper Lake ise eşsiz manzarası, dağların arasındaki göl konumu ve diğer özellikleri ile olağanüstü bir öneme sahiptir. Üstelik bu arazilerde ve dağların bir kısmına yakın alanlarda zamanın meşhur filmi Brevehearth’ın (Cesur Yürek) bazı sahneleri çekilmiştir.

İrlanda genel anlamda doğal yapısı, kendine has kültürü ve Katolik dünyasına ait olan önemli eserleri ile turistlerin ilgisini çeken bir ülke konumundadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org