İran hemen sınırımızda yer alan kültürel olarak oldukça zengin ülkelerden birisi. 1930 lu yıllardan önce Pers İmparatorluğu olarak da bilinen İran dünyanın en büyük doğal gaz üreticilerinden biri ayrıca dünya’da en büyük 4. petrol rezervine de sahip. Tabi bunlar İran’ın ekonomisiyle ilgili eğer turistik olarak ziyaret etme nedenleri arıyorsanız 21 tanesi UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan çok güzel kültürel mekanları olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Zaman Makinesi: KAŞAN (Kashan)

Kashan

Türkiye’den yola çıkıyorsunuz ve İran’ın en nadide yerlerinden olan Kaşan şehrini ziyaret ediyorsunuz. Bir kaç saat süren yolculukta kendinizi Pers İmparatorluğunda buluyorsunuz. Bildiğiniz geçmişe yolculuk. Tarihi dokusu günümüzde hala korunan Kaşan tüm Orta Doğu hatta dünyanın en güzel bahçelerinden biri olan Fin Garden’ı barındırıyor. Bunun yanı sıra Agha Bozorg Camii ve Sultan Amir Hamamı’nı ziyaret etmelisiniz.

Sit Alanı: Çoğa Zenbil (Dur Untaşı – Elam dilinde)

Çoğa Zenbil

MÖ 3000 yıllarında var olduğu tespit edilen Elam İmparatorluğunun zamanında yerleştiği yerlerden biri. Bu yapı o zamanki Elam halkına göre büyük tanrı Inshushinak’ı onurlandırmak adına MÖ 1250’li yıllarda inşa edilmiş. Aynı zamanda daha küçük tanrılar için 10 tane tapınak yer alıyor orta alanda. Bundan dolayı bazı tarihçiler bu tapınağın birden fazla tanrıya ev sahipliği yapmasından dolayı dönemin kralı olan Untash-Napirisha’nın burasını yeni bir din merkezi haline getirmeyi düşündüklerini söylüyorlar. Çoğa Zenbil 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

En Özgün Köy: Abyaneh

Abyaneh

Abyaneh, büyük bir antik bir köy olarak yaşayan bir mimari ve antropolojik müze gibidir. İran’da ki en eski köylerinden biridir ve “Kızıl Köy” olarak da bilinmektedir. Başka bir yerde bulamayacağınız nadir kendine has kırmızımsı bir renkle bürünmüştür. Bu renk evlerde kullanılan kırmızı kil nedeniyle oluşmaktadır. Abyaneh insanların kıyafetleri, dili ve mimarisi ile dünyanın en özgün köylerinden biridir.

Sekizinci Şii İmam’ın Şehri: Meşhed

Meşhed

İran’ın ikinci en kalabalık şehri olan Meşhed aynı zamanda İmam Reza adlı şahsiyetin mezarını barındırdığı için de ünlüdür. Ayrıca sekizinci Şii İmam’a şükranlarını sunmak ve inanç gereği zekatlarını vermek için yıl içinde milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Zagros’un İncisi: Kirmanşah

Kirmanşah

Kermanshah, İran’ın batısındaki merkez şehir olup, geniş bir nüfusa sahiptir. Halk tarafından konuşulan diller Kürtçe, Güney Kürtçe, Lakice ve Farsça’dır. Şehir Zagros dağ eteklerinde Tahran’ın 525 km güneybatısında yer almaktadır. Şehrin ılıman bir iklimi ve düzenli mevsimleri var. Mo’avelnalmolk Camii’sinde antik çağdan kalma yaşam tarzına atıfta bulunan çok çeşitli resimler bulunmaktadır. Bir başka ünlü yer de Taghbosta’dır.  Yerli halkın oyma taş işçiliği gözlerinizi kamaştıracaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org