Orta Amerika’da yer alan ülkelerden biri olan Honduras’ın başkenti Tegacigalpa’dır. Ülke Guetamala, El Salvador ve Nikaragua ile komşudur. Honduras’ın Karayip Denizi ve Kuzey Pasifik Okyanusu’na kıyısı bulunur. Halk tarafından pek çok yerli dilin konuşulduğu ülkede resmi dil İspanyolca’dır.

Honduras
Honduras

Honduras subtropikal ve ılıman iklimin tesiri altındadır. Ülkede kış aylarında bol yağış alırken yaz ayları ise daha sıcak ve kurak geçer. Ülkede sıcaklık değerleri yıl içerisinde 20 ile 25 derece arasında değişir. Ülkeye gitmek için en uygun dönem Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Çünkü bu dönem yağış olayları sık yaşanmaz.

Honduras’ın En Önemli Şehirleri

Tegacigalpa

Tegacigalpa
Tegacigalpa

Ülkenin başkenti olan Tegacigalpa Orta Amerika’nın en büyük 5. kenti olma özelliğine sahiptir. Kent 1578 senesinde kurulur. Dünyada demiryolu bağlantısı olmayan sayılı başkentlerden bir tanesi olan Tegacigalpa pek güvenli bir şehir sayılmaz. Bunun için şehirde gece geç vakitte dışarıda bulunulması önerilmez. Chiminike, Basilika de Suyapa ve İglesia Los Dolores kentte ziyaret edilmesi gereken önemli mekanlardır.

Tegacigalpa ekvatoral iklimin etkisi altında olan bir kenttir. Kente gitmek için en uygun dönem yağış olaylarının az yaşandığı Aralık ve Nisan ayları arasıdır. Kente ulaşım aktarmalı olarak ortalama 22 saatte sağlanır.

San Pedo Sula

San Pedo Sula
San Pedo Sula

Şehir Başkent Tegacigalpa’dan sonra ülkenin en büyük kenti olma özelliğine sahiptir. Kent oldukça yüksek olan suç oranları ile bilinir. Parque Nacional Cusuuco ve Pulapanzac Waterfalls kentte bulunan doğal alanlardır. San Pedro Catedrali, Museo de la Naturelaza ve Pargue Central ise kentte gezilip görülmesi gereken diğer mekanlardır.

Ocak ve Mayıs ayları arasının seyahat için en uygun dönemler olan ülkeye ulaşım havayolu firmaları aracılığı ile aktarmalı olarak sağlanır. Uçuş süresi ise ortalama 30 saattir.

La Ceiba

La Ceiba, Honduras
La Ceiba, Honduras

Ülkenin kuzeyinde yer alan bir liman kenti olan La Ceiba ülkenin en büyük 4. kenti olma özelliğine sahiptir. Kent adını Karayiplerde yetişen endemik bir bitki olan Ceiba’dan alır. Atlantida bölgesinin başkenti olan şehir eğlence ve ekoturizm merkezi olarak anılır. Kent Isidore The Laborer karnavalı ile ünlüdür. Karnaval her sene Mayıs ayının üçüncü ve dördüncü cumartesisinde yapılır. Festival dönemi oldukça fazla sayıda turist çeken kentte pek çok doğa parkı vardır. Pico Bonita Ulusal Parkı bunlardan en dikkat çekenidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org