Orta Amerika’da bulunan Honduras, Guatemala, El Salvador ve Nikaragua ile sınır komşusudur. İspanyol yönetiminden kalan etkinin hala sürdüğü bir ülkedir. Aynı zamanda Atlantik ve Pasifik okyanuslarına kıyıları bulunmasıyla turistik açıdan büyük bir önem taşır. Dünyanın en tehlikeli ülkeleri arasında bulunan Honduras, birçok insanın oraya seyahat etmemeleri hakkında uyarılmalarına rağmen sahip olduğu meşhur bölgeler dolayısıyla çekiciliği gittikçe artan bir ülkedir.

Vize

Komşularında da olduğu gibi, Honduras’a gidecek Türk vatandaşlarının vize almalarına gerek yoktur. Fakat CA-4 bölgesi denen El Salvador, Nikaragua, Guatemala ve Honduras ülkeleri arasında geçiş yapılması kaydıyla 90 günlük kalış hakkına sahip olunur. Daha uzun seyahat planları için süreyi uzattırmak gerekir.

Ulaşım

Honduras’a ulaşım için havayolu kullanılır. Türkiye’den ülkeye direkt uçuş olmadığı için aktarmalı bir şekilde seyahat edilir. Genellikle Amerika üzerinden yapılan aktarmalar olduğundan gitmeden önce Amerikan vizesi alınmalıdır. İstanbul’dan direkt olarak hesaplandığında 10903.38 km olan yol yaklaşık olarak 16 saat sürer. Fakat aktarmalar dahil olduğunda bu süre daha da uzar. Yerli ve yabancı hava yolu şirketleri farklılık gösterdiği için seyahat önceden planlanmalıdır. Bu aynı zamanda daha uygun fiyatlarla seyahat etmeye de yardımcı olur.

Ülke içindeki ulaşım genelde otobüslerle sağlanır. Honduras’ı önemli kılan turistik alanlardan biri olan Karayip Denizi’ndeki Bay Adaları’na gidilmesi için La Ceiba limanından feribota binilmesi gerekir.

İklim

Bölge iklimine bağlı olarak ülkede iki mevsim yaşanır. Kurak ve yağışlı olarak ayrılabilecek bu mevsimler yaşamı büyük ölçüde etkiler. Şiddetli yağışlara sahip ülkenin yağış dönemleri çeşitlilik gösterdiğinden seyahat için belli bir tarih söylenmesi mümkün değildir. Fakat en uygun gezi zamanlarının Şubat ve Mart ayları arasında olduğu bilinir.

Aşı

Honduras yolculuğu öncesinde yapılması zorunlu olan herhangi bir aşı bulunmamasına rağmen önerilen bazı aşılar vardır. Bunlar rutin aşılar olan kızamık-kızamıkçık-kabakulak (MMR), difteri, tetanoz, boğmaca, polio ve yıllık grip aşılarıdır. Ayrıca nerede ve ne koşulda olduğuna bakılmaksızın yiyecek ve içeceklerden bulaşabilecek hepatit A ve tifo virüslerine karşı aşılar yapılmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org