Hazar Gölü Elazığ yakınlarında, Kömürhan köprüsü ile başlayan bir güzelliktir. Güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanan Hazarbaba ve Mastar dağları arasına sıkışmış tektonik bir göldür. Uzunluğu 22 km, genişliği 5-6 km civarındadır. Türkiye‘nin en derin göllerinden biridir.En derin kısım kuzeydoğu ucunda yaklaşık 213 m’dir. Hazar Gölü doğal sit alanı statüsündedir.

Göl etrafında birçok kamu kurum ve kuruluşuna ait eğitim ve dinlenme tesisleri mevcuttur.Göl tabanında bulunan batık yapıların eski saray ve manastır kalıntıları olduğu sanılmaktadır. “Hazar Sulama Projesi” için santrale gölden su pompalanması nedeniyle göl seviyesinde oldukça ciddi bir düşüş yaşanmış ve kalıntıları su yüzeyine çıkmıştır.

Çevresinde 25’e yakın kamu kurum ve kuruluşlarına ait eğitim ve dinlenme tesislerinin yanı sıra turizm Bakanlığından belgeli otel, motel lokanta ve günübirlik piknik alanı, ayrıca özel kuruluşlar tarafından işletilen balık evleri bulunmaktadır. Hazar Gölü özellikle yaz aylarında ciddi bir ziyaretçi ağırlamaktadır.

Elazığ‘dan Diyarbakır istikametine giderken arabanız ile durup, mutlaka bu yeryüzünde ki cennette bir mola vermelisiniz. Yol kenarında ki ceplerde hazır tahta masalar var. İsterseniz yemek molasını burada yapabilir yada yanınızda termos ve sıcak suyunuz varsa çay yada kahvenizi burada huzur ve sessizlik içinde yudumlayabilirsiniz. Hazar Gölü‘nün karşı tarafında ki dağın üstünde ki bulutların yansıması Hazar Gölü‘ne vurdukça, kendinizi sanki canlı bir yağlı boya tablosunun içinde gibi hissedeceksiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org