Gerek doğal zenginlikleri gerekse kültürel varlıkları açısından, ülkemizin en zengin illerinden biri olan Hatay, her köşesinde gezip görmeye değer güzellikler barındırıyor. Hatay’ı gezen yerli ve yabancı gezginlerin en çok beğendikleri, rağbet ettikleri yerlerden birisi de, Hatay’a yedi kilometre uzaklıkta bulunan Harbiye semti. Hatay’ın Harbiye bölgesi konumu açısından Ortadoğu’yu ülkemize bağlayan yol üzerinde bulunuyor. Yakın ülkelerden gelen yolcuların uğrak yeri, konaklama noktası ve eğlence merkezi , piknik yeri olarak değerlendiriliyor.

Harbiye, Hatay ilinin Defne ilçesine bağlı bir mahalle niteliğinde. Tarihi geçmişinin çok uzun olduğu, binlerce yıllık bir yerleşim yeri olduğu biliniyor. Bölgede yapılan arkeolojik kazılar, bölge tarihinin MÖ 4500-3000 tarihlerine kadar uzandığını gösteriyor. Elde edilen buluntulara göre, insanlar binlerce yıldır bu bölgede hayat sürüyorlar. Bulunduğu ilçeye adını veren defneyi Harbiye’de bitki olarak her yerde bulmak mümkün. Defne bitkisi ve koza ipeği üreticiliği Harbiye’de pek çok aile tarafından sıklıkla yapılıyor.

Harbiye, her köşesi yeşil ve bol su ihtiva eden, kaynakların fışkırdığı, şelalelerin aktığı cennet misali bir doğa parçası. Bölgedeki doğal zenginlik ve bereketli toprak sayesinde, her türlü sebze ve meyve bol miktarda yetişiyor. Bölge her sene daha fazla artan sayıda gezginin, turistin ilgisini çekiyor.

Harbiye ilgi görüp geliştikçe, bölgenin yapısında da değişimler meydana geliyor. Artan sayıları ile lokantalar, turistik konaklama yerleri, oteller, pansiyonlar, eğlence mekanları, piknik alanları büyük bir gelişme gösteriyor. Konukların yoğunlaştığı yaz aylarında, otel ve pansiyonların yanı sıra, yerli halkın bir kısmı artan ihtiyacı karşılamak üzere, evlerinin bir kısmını gelen ziyaretçilere kiraya veriyorlar. Turist potansiyeli bu şekilde karşılanıyor. Konaklama ihtiyacı bu şekilde giderilirken, restoranların yanı sıra, Harbiye’nin şelaleleri, çağlayanları arasında yeme içme imkanları, tesisleri yer alıyor.

Hatay ilimizin çağlayanlar diyarı Harbiye, bitki örtüsü, suyu ve yeşilliği ile olduğu kadar, temiz havası ile de ünlü. Harbiye’nin ünlü şelaleleri buradan Asi nehrine kadar uzanıp nehre kavuşuyor. Harbiye, uzun tarihi geçmişi, binlerce yıldır insanlara ev sahipliği yapmış olması dolayısıyla efsanelere de konu olmuş bir bölge. Örneğin efsaneye göre, Harbiye bölgesi şelalelerinin, Irmak tanrısının kızı olan Dafne’nin göz yaşları olduğuna inanılıyor.

Harbiye’ye Hatay’dan ulaşım oldukça kolay. Merkezden bu bölgeye ulaşmak isteyenler için, çeşitli toplu taşıma araçları ile ulaşım olanakları bulunuyor. Mutlaka gezilip görülmesi gereken bu cennet köşe, ülkemizin doğal zenginliklerini temsil eden örneklerden biri.

Hatay Havaalanı merkez ilçe olan Antakya’dadır. Hatay Havaalanı Antakya şehir merkezine 25 km, İskenderun ilçesine 40 km mesafededir. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yoları’nın buraya seferleri mevcuttur.

İstanbul’dan arabayla gitmek için İstanbul Ankara otobanını kullanabilirsiniz. Daha sonra da Konya üzerinden Adana’ya ve Hatay’a ulaşmanız mümkün.

İzmir’den geliyorsanız Tavşanlı – Uşak – Afyon – Konya güzergâhını takip edebilirsiniz. Harbiye’ye ulaşmak ise Antakya’dan 6 km

  • İstanbul Antakya arası yaklaşık 1120 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 13 saat 40 dakika kadar sürmektedir.
  • Ankara Antakya arası yaklaşık 670 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 10 dakika kadar sürmektedir.
  • Adana Antakya arası yaklaşık 195 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat 30 dakika kadar sürmektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org