Akdeniz BölgesiHatayTürkiye

Hatay Gezilecek Yerler

Hatay Gezi Rehberi

Barış ve kardeşlik şehri olarak bilinen Hatay, tarihi ve turistik yerleri ile ziyaretçilere kapısını açar. Arkeoloji müzesinden Saint Pier Kilisesi’ne, Ulu Cami‘den Antakya Havrası’na kadar çok sayıda mekan gezilebilir. Aynı zamanda etli mezelerden meşhur künefeye kadar farklı tatlar da yörede bulunur. Sınır kenti olduğu için merkeze ulaşım da son derece rahattır.

 Hatay Görülmesi Gereken Yerler

Arkeoloji Müzesi

hatay arkeoloji müzesi
hatay arkeoloji müzesi

Farklı medeniyetlere ait olduğu tespit edilmiş ve bu bölgeden çıkartılan yüzlerce eser burada sergilenir. Ziyaretçilerin müzeye olan ilgisi, tarihi konulara ve eserlere olan meraktan ileri gelir. Müzeye müzekart ile de giriş yapılabilir.

Saint Pier Kilisesi

Saint Pierre Kilisesi
Saint Pierre Kilisesi

Bu kilise dünyanın ilk katolik kilisesi olarak bilinir. Yeryüzünün ilk kiliseleri arasında yer alan Saint Pier Kilisesi’ne çok sayıda yabancı turist akın eder.

Uzun Çarşı

uzun çarşı hatay
uzun çarşı hatay

Kente gelen her turistin ve gezginin uğradığı bir çarşıdır. Restoranlarından hediyelik eşyacılara, el işçiliği ürünleri satan yerlerden farklı noktalara kadar dikkat çekici mekanlar bu çarşıda bulunur. Yöreye ait lezzetler burada tadılabilir.

Ulu Cami

ulu-cami-hatay
ulu-cami-hatay

16. yüzyılda Selçuklu mimarisine göre inşa edilen 18. yüzyıldaki depremde büyük kısmı hasar gören bu cami restore edilmiştir. Hatay’ın en eski camisi olarak bilinir.

Habib-i Neccar Cami

ulu-cami-hatay
ulu-cami-hatay

Roma döneminde var olan bir Pagan tapınağının üzerine inşa edilen bu yapı, aynı zamanda Anadolu’nun ilk camisi olma özelliğini taşır. Bahçesinde Hz. İsa’nın havarilerinden olan Yunus ve Yahya’ya ait mezarlar ile onlara inanıp öldürülen Habib-i Neccar türbesi bulunur.

Titus Tüneli

Titus Tüneli
Titus Tüneli

Titus Tüneli M.Ö. 300 yılında liman sellerinden korunmak amacı ile yapılmıştır. Titus Tüneli sayesinde yüksekliği 7 metre olan olan selin yönü değiştirilmiştir.

Bakras Kalesi

Bakras Kalesi
Bakras Kalesi

Bakras Kalesi, Hatay’ın Belen ilçesine bağlı Ötençay köyünde bulunmaktadır. Antakya-İskenderun karayolunun 27. km sinde yer alır. Bakras Kalesi Helenistik dönemde kalma tarihi çok eskiye dayanan bir kaledir.

Şehre Dair Öneriler

  • Hatay pahalı bir kent değildir, ancak turistik olduğu için fiyatların yüksek olduğu dükkanlarda pazarlık yapılması önerilir.
  • Tarihi alanlara geziler yapılacaksa mutlaka Müzekart çıkartılmalıdır.
  • Yöresel yemekler ve tatlı çeşitleri tadılmalıdır.
  • Farklı medeniyetlerin buluştuğu bu kentin çevresindeki tarihi bölgeler de ziyaret edilebilir.

Nerede Ne Yenir?

Künefe: Hatay adı ile özdeşleşen meşhur künefe, kentin en çok bilinen künefecilerinde tadılabilir. Bu künefeciler yoğun olarak Uzun Çarşı’da bulunur. Sadece Uzun Çarşı değil, Çınaraltı da bu konuda farklı seçeneklere sahiptir.

Arap Mutfağı: Farklı mezeleri ve lezzetli et yemekleri ile Arap mutfağının örneklerini Hatay’da görebilmek mümkündür. Harbiye Şelaler Bölgesi’nde bulunan pek çok restoran ve merkezdeki Antakya restoranları bu konuda turistler için doğru yerlerdir. Ciğer, döner ve kebap çeşitleri de buralarda denenebilir.

Yöresel Kahvaltı: Uzun Çarşı’da bulunan yöresel restoranlarda bölgeye ait kahvaltı kültürü yakından görülebilir. Bu mekanlarda özellikle tatlı ağırlıklı kahvaltılar yapılabilir.

Ulaşım

İzmir, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerden direkt olarak uçakla şehre gelmek mümkündür. Karayolunu tercih edecekler için hemen hemen her ilden otobüs seferleri bulunur.

Şehir içi ulaşımda yaygın olarak toplu taşıma kullanılır. Taksi kullanımı da yaygındır.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı