HasankeyfBatman’a bağlı olan, iki yakasını Dicle Nehrinin ayırdığı tarihi bir ilçe. İlçenin tarihi, 10.000 yıl öncesine kadar gidiyor. 1981 yılında ise  doğal koruma alanı ilan edilmiş.

Hasankeyf’e Nasıl Giderim?

Karayolu ile Batman üzerinden Mardin istikametine giderken Batman’a yaklaşık 35 kilometre  ve ortalama 20 dakikalık bir mesafede bulunuyor Hasankeyf. Batman otogarından da otobüs seferleri mevcut. Ayrıca Batman havaalanına Türk Hava Yolları ile haftanın her günü uçak seferleri de var. Havaalanından sonra yine karayolu ile seyahatinize devam edebilirsiniz.

Hasankeyf’de Mutlaka Görülmesi Gerekenler

Yol kenarın da ki çadırlarda yada havanın o günkü durumuna göre merdivenleri inip ufak hasır taburelerde yorgunluk çayınızı yada kahvenizi Dicle nehrini ve en belirgin yapı olan El Rızk camii manzarasına karşı içtiniz. Artık tahta köprüden geçip Hasankeyf’i keşfetme vakti.

Hasankeyf Kalesi

Gezilmesi gereken yerlerin başında Hasankeyf kalesi geliyor. Bizanslılar tarafından inşa edilmiş olan kale, ele geçirilmesi çok zor bir konumda olduğu için bu kaleye “Kaya Kale” adı verilmiş. Bu kale Bizanslıların Doğu da yapmış olduğu en sağlam kaleymiş. Kalenin iki kapısı var. Doğudaki kapıya İmam Abdullah Kapısı, Batıdaki kapıya da Sır Kapısı denilmekte ve kale duvarlarında birçok kitabe yer almaktadır.

Köprü

Hasankeyf köprüsü
Hasankeyf köprüsü

Görmemenize imkan yok. Hasankeyf’in iki yakasını birleştiren tek köprüdür.

Gezilecek Diğer Yerler

Büyük SarayKaledeki Ulu CamiEl-Rızk CamiiKoç Camii ve Kızlar Camii. Bu yapılardan çok az kalıntı günümüze ulaştığı  için bu yapıların kendi dönemlerinde muhteşem güzellikte olduğunu zaten hayal edebiliyorsunuz. Ayrıca İmam Abdullah Türbesi ve Zeynel Bey Türbesi olarak iki tane türbe de mevcuttur.


Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.