Gülhane Parkı , Topkapı Sarayı ile Saray burnu arasında İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alır. Harika, bakımlı ve görkemli olan Gül hane Parkı, tarih boyunca önemli olaylara tanık oldu.

Bir zamanlar Bizans’tan kutsal bir yer olarak düşünüldüğü için Gülhane parkında bir manastır vardı. Ayrıca Bizans İmparatorları mensubu Mangana Sarayı’nı inşa etmeden önce burada bir askeri görevde bulundular.

1453’te Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinden sonra, yanında Topkapı Sarayı ve İncili Konağı inşa edilmiştir. Bu nedenle, Acheologi Müzeleri kompleksine bitişik olan Gülhane Parkı, ünlü Saray’da sultanların özel bahçesinde olarak kullanıldı. Gül, lale, zambak, mor menekşe ve papatyalar fantastik kokulu gibi birçok değişik çiçek çeşidi dikildi. Bugün bile bu koku etkisini sürdürüyor; O parka girdiğinizde, huzuru ve mutluluğu bir arada yaşarsınız size tavsiyemiz zaman bulup hemen gülhane parkına gidin ve çimlerde uzanın.

Gülhane Parkı

Aynı zamanda bu büyüleyici park, Osmanlı’nın modernleşmeye ilk adımı attığı ilk yer. Modernleşme sembolü, “gülhane tasviri” (Tanzimat Fermani), burada 3 Ekim 1839 padişah Abdülmecid döneminde Dışişleri Bakanı Mustafa Reşit Paşa tarafından ilan edildi. Ayrıca Gülhane hatt-ı humayunu olarak da bilinir, bu belge muazzam bir etki yaratır.

Bir başka önemli gelişme, Cumhuriyetin ilk öğretmeni ve başkanı Mustafa Kemal Atatürk, Latin Alfabesini Gülhane Parkı’nda tanıtıldı ve ilklerini tecrübe etti.

Bu özelliklerin haricinde, Gülhanesi parkı, ünlü Türk halkının barınağı Asik Veysel ile Antik Roma zamanına ait Gotlar Sütunun heykeli ile estetik bir güzelliğe sahiptir.

GOTLAR SÜTUNU

GOTLAR SÜTUNU
GOTLAR SÜTUNU

Gülhane Parkı’nda bulunan Gotlar Sütununun 4. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Gotlar üzerinde askeri bir zaferle ile inşa edildi. Kolon 15 metre yüksekliğinde ve üç basamaklı bir kaide üzerine oturuyor. Sütun, yalnızca bir taş parçasından oyulmuştur ve yalnızca kartal yardım içeren bir Korint tarafından süslenmiştir.

Birçok şiirde ve şarkıda Gülhane Parkı da bahsedildi. Örneğin, şair Nazım Hikmet, Ceviz Ağacı adlı bir şiir yazdı.

Günümüzde ziyaretçiler için birçok kafe, restoran ve çay evi bulunmaktadır. Kahve içtiğinizde, o parkın benzersiz manzarasını seyredersiniz. arkadaşlarınız ile daha güzel vakit geçirilecek bir yerdir. insanın ruhunu dinlendirecek bir yer..


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org