Batı Karadenizin zengin tarihi geçmişini gözler önüne seren pek çok önemli eser bulunuyor. Bu tarih ve kültür varlıklarından biri de Gökgöl Mağarası. Zonguldak ilimizin merkez Elvanpazarcık beldesinde yer alan ve bölgenin değerini ortaya koyan Gökgöl Mağarası, günümüzde onarımda olması ve bakıma alınmış olması sebebi ile ziyarete kapalı bulunuyor. Onarımın ve bakımın tamamlanmasından sonra 2016 senesinin hemen başlarında tekrar tarih meraklılarının ziyaretine açılması planlanıyor. Gökgöl Mağarası, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile taşınmaz kültür varlığı kimliği ile tescil edilmiş bir değer.

Gökgöl Mağarasının ilk 875 metrelik kesimi turistik amaçlı olarak ziyarete açılmış olacak. Gökgöl Mağarası, Zonguldak ve bölge turizmine hayat veren gezi alanlar arasında yer alıyor. İçerisindeki mekan özellikleri, mistik atmosferi ilgi çekiyor. Bu atmosferi içerideki sarkıtlar, dikitler ve galeriler güçlendiriyor. Gezenlere gerçekten fantastik, masalsı, farklı bir dünya sunuyor.

Gökgöl Mağarası
Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası Zonguldak’ın beş kilometre uzağında, Erçek deresinin doğu tarafında bulunuyor. Şehirden mağaranın olduğu mahalle kolaylıkla ulaşılabiliyor. Bir başka deyişle Zonguldak Çaycuma yolunun hemen üzerinde yer alıyor. Önemli tarihi değerlere, tarihi kalıntılara ev sahipliği yapan bölgenin ve Zonguldak şehrinin en uzun ikinci mağarası Gökgöl Mağarası. Mağaranın uzunluğu toplam olarak 3350 metre. Mağaranın bu uzunluğunu 875 metrelik kısmı bugüne değin gezilebilecek nitelikte hazırlanmış. Gökgöl Mağarası içerisinde bayrak damlataşları ve makarna sarkıtları yer alıyor ve iç yapıdaki bu özellikler dolayısıyla mağara halen aktif, canlı, yaşayan bir mağara olarak ifade ediliyor.

Gökgöl Mağarası Batı Karadenizden, Zonguldak’tan yolu geçenlerin gezmeden geçmemesi gereken en önemli doğa harikalarından biri. Gökgöl Mağarası görmekte olduğu bakım ve onarım sürecinde, turizme ve gezginlerin hizmetine büyük bir itina ile hazırlanıyor. Mağara ziyaret edilebildiği yıllar içerisinde bir hayli ilgi görmüş. 2000’li yılların başlarında toplamda yüz bine yakın insan tarafından ziyaret edilmiş. Mağaranın iç yapısının astım hastalarına iyi geldiği belirtiliyor. Mağara atmosferi yaz aylarında doğal bir klima özelliği barındırıyor.

Gökgöl Mağarasının içerisinede; çöküntü salonu, damlataşlar galerisi, muhteşem salon, büyük çöküntü salonu ve harikalar salonu olarak adlandırılan bölümler yer alıyor. Mağaranın bir kültür varlığı olarak yönetimi il özel idaresine ait bulunuyor. Yapılan düzenlemeler uyarında Gökgöl mağarasının içerisinde ışıklandırma, köprü, yürüyüş parkuru ve oturaklar yer alıyor. Ziyarete açık olduğu zamanlarda da, yağışın yoğun olduğu zamanlarda mağara ziyarete kapatılabiliyor. Mağaranın çıkış kısmında ziyaretçiler için bir dinlenme alanı bulunuyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org