Gaziantep

Müslüman Araplar, Hazreti Ömer devrinde burayı fethettikleri zaman Hititler zamanından beri burası “Hantap” adıyla anılmaktaydı. Araplar, çevredeki su ve çağlayanlara bakarak buraya “Pıner Kenti” anlamında “Ayntab” adını verdiler. Türkler ise “Antep” demeyi tercih ettiler. Kurtuluş savaşında Fransızlara karşı gösterdiği kahramanlıklardan dolayı TBMM tarafından “Gazi” ünvanı alarak Gaziantep olarak anılmaya başlandı.


Yapılan arkeolojik araştırmalar göstermiştir ki, Gaziantep bölgesi Taş Devrinden bu yana insan topluluklarının yerleşip yaşadıkları, medeniyetlerini kurdukları topraklardandır. Mezopotamya’nın bir parçası sayılan Gaziantep’te Taş, Cilalı Taş ve Bakır Çağlarını yaşamış topluluklardan sonra en mühim topluluk ve Devlet olarak Hititleri (Eti) görmekteyiz.

Gaziantep çok medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel olarak çok zengin bir şehir. Özellikle ipek yolu üzerinde bulunduğu için çok gelişmiş.

Daha Fazla

Gaziantep Mutfağının Meşhur Yemekleri

Gaziantep Mutfağının Meşhur Yemekleri

Gaziantep Mutfağı lezzet çeşitliliği ile dünyaca ünlü bir mutfaktır. Antep baklavası başta olmak üzere, etli yemekleri, kebapları, hamurlu ve şerbetli tatlıları ile turistlere lezzet şöleni sunar. Antep Baklavası En ünlü baklavacılar Bedesten Çarşısı’nda bulunur. Ancak baklavasıyla ünlü kentin her sokağında baklava yapan dükkan bulmak mümkündür. Kebap Antep mutfağı et yemekleri ile ünlüdür. Cağırtlak kebabı, simit kebabı, kazan kebabı Antep’le özleşmiş lezzetler arasında yer alır.…
Gaziantep Gezilecek Yerler Listesi

Gaziantep Gezilecek Yerler Listesi

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Gaziantep, Türkiye’deki en eski yerleşim yerlerinden biridir. Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehir; zengin tarihi, devraldığı kültürel mirası ve zengin mutfağı ile turistlerin uğrak noktalarından biridir. Tarihi Antep Evleri Antep evleri taş işçiliği ve oymacılığı ile ünlüdür. Geleneksel İslam mimarisindeki mahremiyet kavramı içe dönük avlulu yapılanmayı meydana getirmiştir. Yüksek duvarları ve taş işçiliğiyle ünlü evler Gaziantep’in…
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı