İnsanlardan sıkıldığınız zamanlar olur. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak istersiniz. Nefes alma ihtiyacı duyarsınız. İşte bu nefes alma, refleks olarak doğduğumuz günden beri gerçekleştirdiğimiz otomatik eylemi değil, bir kaçış ya da bir kurtuluş olarak tarif etmek gerekirse, ihtiyacınızı gerçekleştirebileceğiniz yer denildiğinde aklınıza şirin, tarihi, doğal güzelliklere sahip Foça gelebilir. Foça Gezi Rehberi sizler için.

Foça İzmir’de bir sahil kentidir. İzmir’e olan uzaklığı yaklaşık olarak 70-75 km kadardır. Kendi aracınız var ise İzmir’den 1-1,5 saat kadar sonra tepeden denize merhaba diyebilirsiniz. Aracınız yok ve İzmir’e otobüsle geldiniz. Otogara vardığınızda, otogardan doğruca Foça’ya kalkan dolmuşlara binerek ulaşım sağlanabilmektedir. İzmir’e uçakla geldiyseniz bu durumda, Aliağa yönüne giden İzban’a binip Hatundere istasyonunda inip aktarma yapabilir, burada Eshot’a binip Foça’ya gidebilirsiniz.

Foça Gezilecek Yerler

Foça kalabalık bir şehir değil. Küçük, şirin ve kafa dinlemek için doğru bir tercih. Foça denilince akla Eski Foça ve Yeni Foça gibi bir ayrım geliyor. Esas olan Eski Foça’dır. Yeni Foça ise Eski Foça’ya bağlıdır. Bu iki yer arası ulaşım sağlamak şehir merkezinden kalkan minibüsler aracılığıyla mümkündür. Hatta yürümekten hoşlanıyorsanız, yürüyerek gitmek bile mümkündür. Ve bir diğer alternatif yol ise bisiklet. Evet, bisikletle oldukça hızlı, rahat, etrafı geze geze taş kaldırımları hissederek plajlar arası yolculuk etmeniz mümkündür. Eski Foça gezilecek alanların ve tarihi yerlerin mekanı olup, Yeni Foça daha çok yaz turizminin baş rolü olan plaj, deniz, kumsal faaliyetlerini karşılamaya yönelik yerleri barındırmaktadır. Uğramanız gereken yerlere bir göz atalım:

Surlar ve Beşkapılar Kalesi

Geçmişten günümüze kadar kendini korumuş olan bu kale, adını kalede bulunan beş adet kapıdan almıştır. Kalenin üzerinde bulunan bilgiye göre Osmanlı zamanında restore edilmiştir. Bugüne kadar gelebilmesini belki de bu restorasyona borçluyuz. Kalenin içine giriş mümkündür. İçinde çeşitli sergiler bulunmakta. Ayrıca kale açık hava tiyatrosu olarak da hizmet vermektedir, UNESCO Dünya Kültür Mirası Aday listesindedir.

Kozbeyli Köyü

Buraya gelerek Foça’da taş evlerin yeni binalarla harmanlanmış hali yerine sadece taş evlerle inşa edilmiş bir alanı ziyaret ederek betondan kaçıp, temiz havada nefes alabilirsiniz. Daha sonra köyde bulunan ünlü kahveciye gidebilir, söylendiği kadar güzel dibek kahvesi yapıp yapmadığını kendiniz test edebilirsiniz.

Foça Ne Zaman Gidilmeli?

Sahil kenti olan bu şehirde, deniz ve kumdan istifade etmek için yaz mevsiminde ziyaretlerinizi gerçekleştirmeniz güzel olacaktır.

Foça Nerede Kalınır?

Foça’da konaklayabileceğiniz pek çok otel ve pansiyon bulunmakta. İsteğinize göre ve elbette ki bütçenize göre bir tercihte bulunup şehrin tadına çıkarabilirsiniz. Bunun dışında haftalık, aylık ve mevsimlik olmak üzere ev kiralama imkanı da mevcut.

Foça Gece Hayatı

Foça’da deniz kıyısı boyunca uzanan restoranlarda sevdiklerinizle yemek yiyebilir, barlarda eğlenebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org