Floransa İtalya

Kuzey İtalya‘nın turistik şehirlerinden olan Floransa Toskana bölgesinde yer alır. Şehir, içinden geçen Arno nehrinin etrafında kurulmuştur. Adriyatik Denizi ve Tiren Denizi arasında uzanan İtalya Yarımadasının hemen ortasında bulunur. Şehrin denizden yüksekliği 50 metredir.

Floransa yalnızca İtalya’nın değil dünyanın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biridir. Özellikle Ortaçağ’da Rönesans’ın başladığı yer olarak bilinir. Dante Alleghieri, Leonardo Da Vinci ve Michaelangelo gibi sanatçıların doğup büyüdüğü yerdir.

Floransa Tarihi

Şehir, Roma İmparatorluğu döneminde ordudan emekliye ayrılmış askerlerin yaşaması için kendilerine verilen topraklar üzerinde kurulmuştur. Ortaçağda, özellikle 15. yy’dan sonra şehir önemli değişikliklere uğramıştır. Avrupa’da ortaya çıkan reform hareketleri sonucu başlayan Aydınlanma Çağı ile birlikte özellikle resim, heykel, mimari alanlarında şehir çok önemli gelişmelere ev sahipliği yapmıştır. Bu tarihten itibaren Floransa, Rönesansın gelişmesi ve tüm Avrupa’ya yayılmasına öncülük etmiştir.

Floransa İklimi

Floransa’da yazlar oldukça sıcak, kışlar ise serin ve soğuktur. Her mevsim yağış alır. Gece ve gündüz arasında sıcaklık farkı azdır. Temmuz ve Ağustos ayları en sıcak aylardır. Bu aylarda sıcaklık 30-35 derecelere kadar çıkabilir. En soğuk ay ise Ocak’tır. Sıcaklık nadiren sıfırın altındaki değerlere düşer. Yıllık ortalama sıcaklık 15 derece civarındadır. Özellikle kış aylarında kar yağışı görülür. Floransa, deniz kenarından uzakta olduğundan iklim yapısı ılıman okyanus ikliminden biraz daha serttir. Yıllık yağış ortalaması yüksektir. Yılda 920 mm civarında yağış alır.

Floransa, İtalya devletine bağlı yerel bir idare (belediye) merkezidir. Seçim döneminde belediye başkanı ve belediye meclisi seçilir. Şehir seçilen belediye tarafından yönetilir.

Floransa Nüfus

Şehir 2015 itibari ile 1.000.000 nüfusa sahiptir. Floransa şehrinin merkez ili olan Firenze ise 360.000 nüfusa sahiptir. Nüfusun büyük çoğunluğu İtalyanlardan oluşur. Şehirde ana dil olan İtalyanca konuşulur. Nüfusun çoğunluğu yaşlıdır.  65 yaşın üzerindekiler, toplam nüfusun yaklaşık %30’unu oluştururken, 15 yaşın altındakiler,- nüfusun yalnızca %12’sini oluşturur.

Floransa Önemli Yerler

Floransa görülecek pek çok önemli sanat ve kültür merkezine sahiptir. Özellikle kent merkezindeki Signoria Meydanı ilk sırada yer alır. Bu meydan etrafındaki pek çok tarihi ve mimari değere sahip binayla önemli bir buluşma noktasıdır. Bu meydanın hemen ortasında mermer Neptün Çeşmesi bulunur. Şehir ayrıca mimari anlamda en güzel yapılardan biri olarak kabul edilen ve kubbesi bir mimarlık dehası olan Santa Maria Del Fiore kilisesine ev sahipliği yapar.

Uffizi Galerisi tüm dünyaca bilinen ve Rönensansın en güzel resim, heykel ve diğer sanat kolleksiyonlarını barındırır. Galeride Boticelli, Michaelangelo, Rafaello, Caravaggio, Rembrandt gibi pek çok ortaçağ sanatçısının önemli eserleri görülebilir.

Floransa Ekonomi

Floransa dünya modasına yön veren birçok markaya ev sahipliği yapar. Şehir özellikle moda-tasarım, ayakkabıcılık, turizm gibi gelir kaynaklarına sahiptir. Toplantı ve ticari seyahatler için dünyaca ünlü şirketlerin listelerinde ilk sıralarda yer alır.


2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org