Güneydoğu Asya’da bulunan Filipinler bir ada devletidir. Yedi binden fazla adadan oluşan Filipinler Büyük Okyanus’ta yer alır. Filipinleri oluşturan üç ana ada Luzon, Visayas ve Mindanao’dur. Filipinler yer yer değişiklik gösteren bir iklime sahiptir.

Filipinler iklimi genel olarak okyanus etkisi altındadır. Sıcak bir iklim söz konusudur. Kuzeydoğu ve kuzeybatı muson rüzgarlarından hayli etkilenmektedir. Bu nedenle genel olarak yağışlı bir iklime sahiptir. Ülkede 3 mevsim görülür.

  • Tag-init: Mart ayında başlayıp Mayıs ayına kadar süren sıcak ve kurak yaz mevsimidir.
  • Tag-ulan: Haziran ayında başlayıp Kasım ayına kadar süren yağmur mevsimidir.
  • Tag-lamig: Aralık ayından Şubat ayına kadar süren ve soğuk geçen kış mevsimidir.

Yağış mevsiminin dışında da sıklıkla yağış görülür. İki farklı yönden muson rüzgarı etkisinde kaldığı göz önünde bulundurulursa rahatlıkla her mevsim yağışlı olduğu söylenebilir. Yağış mevsimi yağmurun en çok yağdığı dönemdir. Ortalama yıllık yağış miktarı 5000 milimetre civarındadır. Yer yer azaldığı veya arttığı bilinir.

Çikolata Tepeleri - Filipinler
Çikolata Tepeleri – Filipinler

Filipinler genelinde sıcaklık hemen hemen aynıdır. Ülkenin genelinde ortalama sıcaklık 27 derecedir. Ülkenin konum olarak Ekvator kuşağı ile iç içe olmasından dolayı kış mevsimi pek yaşanmamaktadır. Çok yüksek dağlarda nadiren kar yağışı görülür.

Filipinler tayfun kuşağında yer alan bir ülkedir. Tayfun mevsimi Temmuz ayından Ocak ayına kadar sürer. Filipinler’de büyüklü küçüklüklü yılda ortalama 90 tayfun yaşanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org