Kelebekler vadisi, dik kayalıklar ve denizle ana dünyadan izole olmuş tek konumdadır. Etraf kirliliğinin negatif etkilerinden korunan mevki bu özelliği ile sanki tabii park görünümündedir. Bu kaliteyi vadinin kelebek hayat kısmı olarak halen korunmasını sağlamaktadır. Kaplan kelebekleri dünyanın değişik yerlerinde de görülmelerine mukabil sürü durumunda dolaştıkları tek yer Kelebekler Vadisidir.

Akdeniz ve bölgenin nemli ve bunaltıcı hava ısısı vadi içerisinde hissedilmez. Gündüz saatlerinde esen meltemler ve gece süresince sarp dağlardan gelen akım hava üstünden pozitif bir katkı sağlar. Sonbaharın yaz ayı gibi hissedildiği alanda bahar aylarının tadı çok farklı olur. “Dünya Mirasını Savunma Vakfı” doğrulusunda savunması lüzumlenen 100 dağ arasında bulunan Baba Dağı, bu arada Kültür ve Doğa Varlıkları Savunma Heyeti doğrulusunda sit kısmı olarak ilan edilmiştir.

Fethiye kelebekler vadisi

Dünya mirası listeleri arasında bulunması ön görülen Fethiye’ nin bir başka güzelliği kelebek vadisi oldukça farklı güzelliği ile birlikte her görenini etkisi altına alabilmektedir. Dünya genelinde ki en güzel vadiler arasında bulunana Fethiye kelebekler vadisi ilke olarak 8 şubat 1995 yılında birinci dereceden Sit alanı olarak belirlenmiştir. O dönemde böyle bir kararın çıkmaması üzerine şimdi böyle doğal bir cennetimiz olmayacaktı. Adından da anlayabileceğiniz gibi yaklaşık olarak 70’ den fazla kelebek türünü bulunduran bu vadi 300 metre kadar sarp kayalıklar ile dolu bir vadi olarak belirlenmiştir.

Kelebekler vadisi tarihi

Kelebek vadisi’ nin geçmişini ele alacak olursak yaklaşık olarak M.ö IV yüzyıla kadar olan bir ömrü bulunmaktadır. Likya Perdicia yerleşim merkezinin kalıntılarında kelebekler vadinin izlerine Faralya ismi ile birlikte rastlanmaktadır. Bu köyün günümüzde kazanmış olduğu isim Uzunyurt olarak bilinir. Bizans ve Yunan kültürlerinin oluşturduğu bahçelik kültürü günümüzde de canlılığını sürdürmektedir.

Fethiye Kelebekler vadisinde konaklanabilecek oteller

Kelebekler vadisinde rahatlıkla bu bölgede gelişen bu tesisler ile birlikte hiçbir sorun yaşamazsınız. Özellikle de doğa turizmi anlamında çeşitli hizmetsel üstülüklere sahip bu bölgede ki hizmet veren işletmeler sizlere her zaman konfor verebilecektir. Burada her şeyin doğalığını bulabilirsiniz.

Fethiye Kelebekler Vadisine nasıl gidilir, ulaşım, yol haritası


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org