Fethiye kelebekler vadisi

Dünya mirası listeleri arasında bulunması ön görülen Fethiye’ nin bir başka güzelliği kelebek vadisi oldukça farklı güzelliği ile birlikte her görenini etkisi altına alabilmektedir. Dünya genelinde ki en güzel vadiler arasında bulunana Fethiye kelebekler vadisi ilke olarak 8 şubat 1995 yılında birinci dereceden Sit alanı olarak belirlenmiştir. O dönemde böyle bir kararın çıkmaması üzerine şimdi böyle doğal bir cennetimiz olmayacaktı. Adından da anlayabileceğiniz gibi yaklaşık olarak 70’ den fazla kelebek türünü bulunduran bu vadi 300 metre kadar sarp kayalıklar ile dolu bir vadi olarak belirlenmiştir.

Kelebekler vadisi tarihi

Kelebek vadisi’ nin geçmişini ele alacak olursak yaklaşık olarak M.ö IV yüzyıla kadar olan bir ömrü bulunmaktadır. Likya Perdicia yerleşim merkezinin kalıntılarında kelebekler vadinin izlerine Faralya ismi ile birlikte rastlanmaktadır. Bu köyün günümüzde kazanmış olduğu isim Uzunyurt olarak bilinir. Bizans ve Yunan kültürlerinin oluşturduğu bahçelik kültürü günümüzde de canlılığını sürdürmektedir.

Fethiye Kelebekler vadisinde konaklanabilecek oteller

Kelebekler vadisinde rahatlıkla bu bölgede gelişen bu tesisler ile birlikte hiçbir sorun yaşamazsınız. Özellikle de doğa turizmi anlamında çeşitli hizmetsel üstülüklere sahip bu bölgede ki hizmet veren işletmeler sizlere her zaman konfor verebilecektir. Burada her şeyin doğalığını bulabilirsiniz.

Fethiye Kelebekler Vadisine nasıl gidilir, ulaşım, yol haritası


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.