Ordu’nun en güzel ilçelerinden birisi olan Fatsa, hem tarihi hem de turistik mekânları ile ilgi çeken bir yerleşim yeridir. Turistler açısından bu ilçede görülecek oldukça fazla önemli nokta bulunur. Fatsa’da görülmesi gereken bazı yerler şunlardır:

Bolaman Kalesi

Bolaman Kalesi
Bolaman Kalesi

Fatsa’ya bağlı olan Bolaman Kalesi, tarihi bir yer olmasının yanı sıra, aynı zamanda Ordu için çok önemli bir noktadır. Fatsa ile Ordu arasındaki kara yolunda, deniz tarafında kalan bu kale, ilk olarak 1. yüzyılda burçlarının yapılması ile ayağa kalkmış, daha sonrasında ise 18. yüzyıldan kalma bir ahşap yapıya kavuşmuştur. Bolaman Kalesi, bölgenin en meşhur noktaları arasında bulunan bir yer olarak, ön tarafındaki tursitk mekânları, çay bahçeleri ve restoranları ile gezginleri ağırlar.

Sarmaşık Kaplıcaları

Sarmaşık Kaplıcaları
Sarmaşık Kaplıcaları

Sağlık açısından son derece yararlı olan, içeriğinde pek çok mineralin bulunduğu bu kaplıcalar, ülke çapında her yerden ve yurt dışındaki bazı ülkelerden turist çeker. Fatsa’ya 10 kilometre uzaklıkta bulunan, arabalar ile ulaşımın rahat olduğu bu kaplıcalarda tesisler de yer alır. Dileyen ziyaretçiler bu tesislerde konaklayabilir ya da sadece kaplıacalara girip çıkarak tesisten ayrılabilir.

Göreği Manastırı

Göreği Manastırı
Göreği Manastırı

İlçe merkezine yaklaşık 5 kilometre kadar uzaklıkta bulunan Evkaf Köyü sınırlarındaki bu manastır, tarihi açıdan oldukça önemlidir. Bu manastırda bulunan çeşitli kalıntılar, manastırın olduğu alanda daha önceleri şato ya da kilise gibi yapıların bulunduğuna da işaret eder. Aynı zamanda manastır alanındaki bir gümüş para, üzerindeki isimden dolayı geçmiş yıllarda yaşayan bir derebeyi adına bastırılmış olduğunu gösterir. Para üzerinde “Hacı Şevda” yazar.

Gaga Gölü

Gaga Gölü
Gaga Gölü

Fatsa’ya bağlı Örencik Köyü sınırlarında yer edinen ve yaklaşık olarak 15.000 metrekarellik alanda bulunan Gaga Gölü, Fatsa merkezinden 10 kilometre güneydoğuda konuşlanmıştır. Gölün etrafı ağaçlar ile çevrilidir. Doğal güzellik arayanlar için bu gölün ziyaret edilmesi son derece idealdir.

Fatsa’yı Gezerken Dikkat Edilecekler

  • Fatsa deniz kenarlarındaki alanlar ve dağ yamaçlarındaki çekici noktaları ile ünlenmiş bir yerleşim yeridir. Doğal güzellikler ve tarihi doku uyum içinde olduğu için her nokta görülmeye dikkat edilmelidir.
  • Fatsa’ya ulaşım Ordu merkezden ve Ünye üzerinden gerçekleştirilebilir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org