Eyaletlere ayrılmış Almanya’nın Ren eyaletinin başkenti Düsseldorf, bir yandan tarihi eserleri, moda fuarları bir diğer yandan sanat festivalleri, renkli mutfağı ile birçok turistin ilgi odağıdır. Şehir ‘’Almanya’nın Parisi’’ olarak bilinmektedir; bunun sebebi şehirde modaya olan inanılmaz ilgidir. Düsseldorf şehir merkezinden itibaren inanılmaz bir havaya, ortama sahiptir, ana cadde, ara sokaklar sürekli sanatsal bir aktivite ile ve insanlarla doludur. Ayrıca dünyanın en uzun bar sırasına sahiptir, Ren nehrinin geçmişten günümüze getirdiği ekonomik güçle de şehir aynı zamanda ticaret bölgesidir.

Düsseldorf nasıl gezilir, görülmesi gereken yerler nerelerdir?

ESKİ ŞEHİR MEYDANI – ALTSTADT

ESKİ ŞEHİR MEYDANI – ALTSTADT

Lokantaların, kafelerin, pub ve restoranların nehir kenarında sıralandığı, 1600’lü yıllardan kalma evlerle dolu, şirin bir bölgedir Altstadt. Genel olarak yöresel mağaza ve dükkanlara sahiptir, hediyelik eşya alınabilir. Gece de güzel ışıklandırması ile nehir kenarında güvenle yürünebilir. Kesinlikle ünlü soğanlı, köri soslu  patates kızartmaları da denenmelidir.

RATHAUS BELEDİYE BİNASI

RATHAUS BELEDİYE BİNASI
RATHAUS BELEDİYE BİNASI

3 devasa hükümdar döneminin yani 3 farklı zamanı yansıtan binalar, belediye binalarıdır. Binaların mimarisi oldukça etkileyicidir ve önlerinde bulunan eski Bavyera Dükü Prens Wellem’in heykeli de meydanı oldukça samimi ve güzel hale getirmiştir. Meydanın karşısında yemek yiyebilir, ünlü ‘’ALT’’ biralarından içebilir, samimi sohbetler edebilirsiniz.

REN KULESİ – RHEINTURM

REN KULESİ – RHEINTURM
REN KULESİ – RHEINTURM

Düsseldorf’un en uzun yapılarından Ren Kulesi, Berlin’deki TV kulesi esas alınarak yapılmıştır. Oldukça ucuz bir fiyata, özellikle açık havalı bir günde, kulenin tepesine çıkabilir, nefes kesen manzarayı tecrübe edip, fotoğraflayabilirsiniz.

  • Özellikle gece ışıklandırmalarından faydalanıp, manzarayı izleyebilirsiniz.
  • Kule tepesine çıkmak 3 euro’dur, ancak yükseklik korkusu olanlar kesinlikle bu 235 metrelik kuleyi tercih etmemelidirler.

KONIGSALLEE

KONIGSALLEE

Sayısız alışveriş alanı, lüks otelleri, moda bölgesi olan Königsallee, usta mimar Huschberger’in imzasını bölgede her yerde taşımaktadır. Şehri moda kenti yapan tüm özellikler, burada sıralanmıştır.  Tüneller, bloklar, kanallar üzerindeki taş oymalar, gizli suratlar 7’den 70’e herkesin ilgisini çekmektedirler ve büyüleyici bir mimari ile oluşturulmuşlardır. Nehrin iki tarafı da yolları kullanarak gezilmelidir. Fotoğraf çekmek için idealdir ve genelde kalabalık değildir.

STADT MUSEUM

STADT MUSEUM

Düsseldorf’un en eski müzesidir. Günümüze gelene kadar defalarca restorasyon çalışması yapılmıştır. Zamanınız yoksa ya da giriş ücreti vermek istemiyorsanız, iki katlı müzenin ilk katının önemli yerlerine giriş ücretsizdir. Ancak 1940- ve günümüze kadar olan dönem, özellikle II. Dünya Savaşı ile ilgili kaynaklar ikinci kattadır.

FILM MÜZESİ – FILM MUSEUM

 

Dünya üzerinde yalnızca film temasına sahip olan en ilginç müzelerden birisidir ve farklı bir sanatsal aktivite arayan herkes için önerilir. Müzeyi en ilginç kılan, bölümler halinde sunumlar yapmasıdır. Örneğin ‘’Film ve Para’’ ‘’Film ve Çocuk’’ vb. bölümler, ilk kameralar, seslendirme araçları, teknik bilgiler gibi sayısız nadide parçaya sahiptir, görülmesi tavsiye edilir.

DUSSELDORF NOTLARI & PÜF NOKTALAR

  • Şehir Berlin, Köln ve Münih kadar gelişmiş olmasa da, pahalı ve oldukça lüks bir kenttir.
  • Şehirde klasik Alman disiplininin getirdiği kuralcılık oldukça önemlidir, özellikle ulaşımda oldukça fazla cezalara sahiplerdir. Ulaşım masraflarını azaltmak, aynı zamanda sanatsal aktivitelere ücretsiz katılmak için Dusseldorf Welcome Card alabilirsiniz.
  • Kendi içecekleri olan Alt Bier, kıvamı ve rengi ile muazzam bir biradır. Ayrıca mutfağı oldukça zengindir ve herkes için yiyecek, içecek bulmak kolaydır. Özellikle şehrin merkezi Carlsplatz’da yeme-içme renklidir.
  • Şehir genel olarak sessiz ve sakindir, çok fazla kalabalık olmadığı için kış ayları yerine Mayıs-Eylül ayları arası gidilmesi en mantıklı karar olacaktır.
  • Hava güzel olduğunda iyice kalabalık olan ana meydandan kaçarak Burgplatz’daki merdivenlerde oturabilir, yemek yiyip içebilirsiniz.
  • Ocak ve Şubat aylarında eşine az rastlanır ‘’Düsseldorf Karnavalı’’ yapılmaktadır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org