Dresden Nerede

Almanya’nın Saksonya eyaletinin merkezi Dresden Çek Cumhuriyeti sınırındadır. Şehir, Elbe Nehri’nin kenarına kurulmuştur. Tarihi ve sanatsal yapıları nedeniyle şehre Elbe’nin Floransa’sı denir.

Almanya’nın doğusunda yer alan Dresden, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından önce eski Doğu Almanya toprakları arasında yer alıyordu. Dresden, konumu gereği Orta Avrupa ticareti açısından önemli bir kavşak noktasındadır. Bu nedenle, şehir fazlaca dinamik bir ekonomik hayata sahiptir.

Saksonya Prensliği’ne uzun yıllar başkentlik yapmış Dresden, Elektör Augustus tarafından Avrupa’nın farklı başkentlerinden getirilen mimar, bestekar ve sanatçılar tarafından bir sanat başkentine dönüştürülmüştür. Şehre, barok tarzı yapılar hakimdir.

Dresden, denizden uzak bir konuma sahip olduğu için ılıman okyanusal iklime sahiptir. Bu nedenle, Dresden’de yazlar ılık ve kışlar Almanya ortalamasıyla kıyaslandığında daha soğuk geçer. Belirgin iklim farkları görülmeyen Dresden’de en kurak aylar Şubat ve Mart ayları iken, en yağışlı aylar Temmuz ve Ağustos’tur.

Dresden, sahip olduğu başarılı üniversiteler açısından bir öğrenci şehridir. Dolayısıyla, ekonomik açıdan Doğu Almanya’nın en güçlü şehirlerinin başında gelir. Dresden ekonomisi Almanya içindeki en dinamik ekonomilerdendir. Şehirde, eczacılığa ilişkin birçok araştırma enstitüsü, araba ve uçak firmalarına ait mekanik ve elektronik üretim tesisleri ile mikroelektrik şirketleri bulunur. Dresden, sahip olduğu girişimcilik örneklerinden ötürü Silikon Saksonyası olarak adlandırılır.

Şehirde, yaklaşık beş yüz bin kişi yaşar. Nüfusun yaklaşık yüzde doksanı Alman, yüzde beşi diğer Avrupalı milletler ve yüzde 0.2’si Türkler’den oluşur. Şehirde ana dil Almanca olmakla birlikte ikinci en çok konuşulan dil Türkçe’dir. Nüfus artış hızı açısından Dresden, Almanya’nın en hızlı büyüyen on şehrinden biridir. Nüfusun ortalama yaşı kırk üçtür.

Ekonomik öneminin yanı sıra turizm açısından da Almanya’nın en önemli şehirlerindendir. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarında Amerikan ve İngiliz kuvvetler tarafından bombalanan şehir, hızlı bir restorasyon sürecine girmiştir. Tarihi yapıları, müzeleri, sanatsal ve kültürel aktiviteleri Dresden şehrini önemli bir turizm şehri haline getirmiştir.

Dresden, eğitimli ve entelektüel nüfusun yoğun olduğu bir Avrupa kentidir. Bu nedenle, Alman ekonomisine sağladığı katkılar oldukça fazladır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org