Almanya’da yer alan Dresten şehri, Elbe nehri üzerindeki konumu ile Saksonya’nın kalbi olarak bilinir. Rokoko ve barok tarzın bir mimarinin en göz alıcı güzel örneklerine ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle geçmiş yılların ‘’mücevher kutusu’’ olarak anılır. Elbe’nin kuzey kıyısında yüksek sarayları, kiliseleri, kuleleri ve birçok göz kamaştıran yapılarıyla Dresten büyüleyici bir manzara sunar. Kentin ismi ise; bataklık ormanları sakinlerinin yeri anlamına gelen ‘’drendane’’ kelimesinden türemiştir.

Dresden Tarihi

Türckische Cammer (TÜRK Odası)
Türckische Cammer
(TÜRK Odası)

MÖ. 7500’lü yıllara kadar uzanan Dresten şehri,18.yy’da Augustus’un oğlu 3.Augustus’un saltanatının kültürel doygunluğa ulaşıp en parlak zamanına ulaşmıştır. Avrupanın önemli müzisyen, mimar ve ressamlarını Dresden’e toplamıştır. Dresden’in simgeleri arasında yer alan Zwinger Sarayı, Frauenkirche’nin (kadınlar kilisesi) ve dahil olmuş bir çok yapının inşaatına bu dönemler başlanmıştır.

Fakat şehrin büyüleyici güzelliği otuz yıl savaşları ve yedi yıl savaşları ile darmaduman edilmiştir. Ne yazık ki en büyük darbesini, 13-15 Şubat 1945’te ikinci dünya savaşının son günlerinde almıştır. Yaklaşık 500 bin kişinin yaşamını yitirdiği, bombalarla da şehrin fazlaca hasar aldığı bilinir. Tüm bunlara rağmen Dresten halkı ve liderleri ile büyük mücadeleler verilerek, kentin simgeleri tekrar canlandırılmıştır.

1990’lı yılların başına kadar, ülke en önemli endüstri merkezi olurken zamanla kötüye giden ve çöküşe geçen ekonomisi ile bu lakabı kaybetmiştir. Zamanla özellikle teknoloji alanında girişimciler burayı merkezi bir konuma getirmiştir. Bunlar dışında ilaç, mühendislik firmalarda ekonominin gelişimini devam ettirmiştir.

Son yıllarda turizm açısından gelişmeler gösteren, Dresden gezilebilecek yerler arasında muazzam tarihi ve kentteki simgelerini daha çok kişiyle paylaşmaya başlanmıştır. Sürekli gelişen kültürel, sahne ve sanatları, geceye renk katan barları, müzeleri, nehir kıyılarındaki bahçeleri ile Dresden’e renk katmaktadır.

Drespen’in para birimi ise Euro.

Dresden Kraliyet Sarayı

Münzkabinett (Bozuk Para Müzesi)
Münzkabinett
(Bozuk Para Müzesi)

1709 ile 1722 yılları arasında yapılıp, Saksonya’yı yöneten Wettin ailesinin yaptırdığı yerdir. Sarayın girişi, Georgentor’dan geçilip Georgenbau binasına varılmaktadır. Tam teşekküllü bir şekilde silahla donanmış Sakson kontu George’nun dev heykeli avluyu kucaklamaktadır. Augustus’un sanatı güç sembolü olarak gördüğüne dair birçok parçaya rastlamak mümkündür.

Özenle restore edilmiş, barok tasarımları sunumun en nadide parçaları ve sergilenen eserler ile gerçekliğiyle büyüler. Müzenin son bölümü Augustus’un oğlunun kraliyet ganimetlerinin tutuldu mücevher odasıdır. odaya saat başı 100 kişi alınmakta ve önceden rezervasyon şartı aranmaktadır. Ayrıca saray Münzkabinet’te (bozuk para müzesi) ve yıllar öncesine ait birçok eseri ziyaretçilerine sunmaktadır.

Sakson düklerinin yıllardır topladıkları, birbirinden ilginç Osmanlı eserlerine de oldukça geniş bir pay sunmuştur. Bulacağınız enfes koleksiyonların tamamı altın, gümüş, kehribar, fildişi gibi değerli materyaller oluşuyor. Kraliyet mücevherleri arasında 41 karatlık dünyanın en büyük elması bulunuyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org