Pamukkale Travertenleri’yle adını dünya çapında duyuran Denizli, hem tarihi hem de doğal birçok güzelliğin mekânıdır. Sanayisi ile de ülke ekonomisinin can damarlarından olan şehir, kaplıcaları, antik kentleri ve harika doğası ile birçok turistin uğrak yerlerinden biridir. Denizli deyince ilk akla gelen mekân olan Pamukkale Travertenleri ile Denizli turumuza başlayalım.

Gezi rotalarını Denizli olarak belirlemiş olanların Denizli’de gezilecek yerler listemizi incelemesi küçük bir rehber niteliğinde yardımcı olacaktır. Şehrin iklimi ve kendine has coğrafik yapısıyla da ülkemizde rakiplerinden farklı bir konumda olduğunu söylemek gerek. Tarihi yapıları, antik kentleri, kaplıcaları ve tüm doğal güzellikleri ile Denizli’de gezilecek yerler listemize artık geçebiliriz.

Denizli farklı özellikleri ile ülkemizin ve Dünya’nın farklı yerlerinden yıl içinde çok sayıda ziyaretçiyi ağırladığını söyleyebiliriz. Denizli hakkındaki genel ve tarihi bilgilerden sonra artık listemize geçmekte fayda var. İşte Denizli’de gezilecek yerler listemiz.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale - Denizli - Türkiye
Pamukkale – Denizli – Türkiye

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale Travertenleri Denizli’de bulunuyor. Dünya çapında da eşi bulunmayan bir güzelliğe sahip olan travertenler, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de kendine rahatlıkla yer bulmuştur. Denizli’de gezilmesi gereken yerler denilince akıllara ilk olarak gelen bu doğal harikayı biz de listemizin başında sizlere sunmak istedik. Yıl içinde çok sayıda ziyaretçisi bulunan Pamukkale siz ziyaretçilerini sabırsızlıkla bekliyor.

Turizm açısından Denizli’nin olduğu kadar Türkiye’nin de en gözde mekânlarından olan TravertenlerDenizli’nin Pamukkale İlçesinde yer almaktadır. Menderes Nehri’nde bulunan Travertenler, doğal su kaynaklarındaki karbondioksitin uçarak kalan kalkerin çökmesiyle kristalleşmiş yapılardır. Eşi benzeri bulunmayan bir doğa güzelliğine sahiptir. Adeta bir pamuk tarlası güzelliğindeki yapılar UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Bu büyüleyici güzellik, etkileyici havasıyla Denizli’de sizleri beklemektedir.

Acıgöl (Çardak) Gölü

Acıgöl (Çardak) Gölü
Acıgöl (Çardak) Gölü

Çardak ilçesi ile Afyon’un ilçesi olan Dazkırı arasında yer alan bu gölün suları acı ve tuzludur. Genel olarak Söğüt Dağından inen su ile beslenen bu göl, listenize eklemekten pişmanlık duymayacağınız bir yerdir.

Apollon Lairbenos Tapınağı

Apollon Lairbenos Tapınağı

Apollon Tapınağı Anadolu Tanrısı Apollon Lairbenos adına adanmış kutsal bir alandır. Denizli’de gezilmesi gereken yerler listemizde günümüzde halen barındırdığı tarihi eserler ile girmiştir. Ziyarete açık olan bu tarihi güzellik, geride bıraktığı yıllardan etkilenmeyip sağlam kalabilmeyi başarmıştır.

Yeşildere Şelalesi

Yeşildere Şelalesi
Yeşildere Şelalesi

Denizli’deki önemli turizm merkezlerinden olan Yeşildere Şelalesi’ne son zamanlarda rağbet oldukça artmıştır. Şelale, 55 metre yüksekliğindedir. Yeşillikler içerisindeki bu muhteşem doğa harikasının sesi, sizi bambaşka dünyalara götürecek. Ruhunuzu doyuracak bu güzel tabiatın yanında, karnınızı da doyurmak isterseniz civardaki alabalık restoranlarına uğrayabilirsiniz.

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti

Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde yer alan kent, Bergama Kralı II. Eumenes tarafından M.Ö II. yüzyıl başında kurulmuştur. İsmini ise, kurucu Telephos’un karısı Amazonlar Kraliçesi Hiare’den almaktadır. Kentin giriş kapısında, Tanrıça Medusa’dan korunmak amacıyla yapılmış bir Medusa figürü bulunmaktadır. M. S. 395 yılında Bizanslılara ait olan kent, 1210 yılında ise, Anadolu Selçuklu Devleti sınırlarına dâhil edilmiştir. Yerli yabancı birçok turistin kente ilgisi büyüktür.

Hierapolis Antik Havuz

Hierapolis Antik Havuz
Hierapolis Antik Havuz

Özellikle Roma İmparatorluğu Dönemi‘nde Hierapolis ve çevresi tam bir sağlık merkezi durumunda bulunuyormuş. Sağlık merkezi konumunda olan bu beldenin etrafına zamanında 15ten fazla hamam inşa edilmiş. Bu kurulan hamamlara binlerce insan gelip sağlıklarına kavuşuyorlarmış. Bir deprem sonucu ortaya çıkan Hierapolis Antik Havuzu 7. Yüzyılda ortaya çıkmıştır.  Günümüzde halen şifalı olarak bilinen bu havuzun suyu sıcaklığı nedeni ile son derece rahatlatıcı ve gevşetici bir etkiye sahiptir. Hierapolis Antik Havuzu sahip olduğu doğal su kaynağı ile bugün başlıca hastalıklar olan kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere çok iyi gelmektedir.  Denizli’de gezilecek yerler listemizde tarihi ve doğal güzelliklerin birleşimi olarak yer alan bu antik kent siz ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunmak için bekliyor. Görmeden dönmemenizde, hatta suyuna girmeden gelmemenizde fayda var.

Denizli Ufo Müzesi

Denizli Ufo Müzesi

2002 yılında İstanbul’da açılan bu müze, 2005 yılında Denizli’ye taşınmıştır. Turizme katkısı oldukça büyüktür. Bu müze, Japonya, İngiltere ve Amerika’dan sonra dünyanın 4. Uluslar arası Ufo Müzesi olmasıyla tanınmaktadır. Dünyadaki ufo tarihçesi anlatılan müzede, bununla birlikte mutasyon, insan ve hayvan kaçırma, düşen uçan daire canlandırmaları yapılmıştır. Bu ilginç havayı solumak ve ufo tarihçesiyle ilgili bilgi almak isterseniz Denizli Ufo Müzesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Işıklı(Çivril) Gölü

Işıklı(Çivril) Gölü
Işıklı(Çivril) Gölü

Gök göl ve Işıklı gölü Dinar’ın kuzeybatısında Çivril Ovası’nda yer alan bu göl yaklaşık 800 metre rakımdadır.  Denizli’de gezilecek yerler listemize tekrar bir doğal güzellik giriyor. Hepimizin bildiği ve gözünde canlandırdığı göl profilden sıyrılan bu göl, yıl içinde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Kendine has güzelliği ve ağaçlıklarıyla tekrar tekrar kendine baktıran bu manzara sizin de gezi listenizde yer alacaktır. Işıklı Gölü eskiden doğal bir göl iken 1968 yılında baraj gölüne dönüştürülmüştür. Derinliği 7 metre olan bu göl, bir tatlı su gölüdür. Işıklı Göl’ün asıl su kaynağı ise Büyük Menderes’in kaynağı ve kuzeydeki kollarından biri olan Kufi’dir. Şehirde bulunan birbirinden güzel manzaralara bir yenisini daha eklemek isteyenler için Işıklı Gölü güzel bir tercih olacaktır.

Güney Şelalesi

Güney Şelalesi
Güney Şelalesi

Denizli il merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta yer alan Güney Şelalesi, ismini aldığı Güney ilçesinde konumlanmaktadır. Birinci derece SİT alanı ilan edilen şelale sahip olduğu doğal güzelliği ile bölgeyi ziyarete gelen herkesin dikkatini çekmekte ve yıl içerisinde çok sayıda konuk ağırlamaktadır. Şelale suyu Büyük Menderes nehrine yaklaşık 20 m yüksekten dökülmekte ve suyu Cinder Dağı yamaçlarından çıkmaktadır. Şelalenin en dikkat çeken özelliği muhteşem bir görünüme sahip olmasıdır.

Laodikeia

Laodikeia
Laodikeia

Laodikeia Antik Kenti, Denizli şehir merkezinin 6 km. kuzeyinde yer almaktadır.  Helenistik kent, M.Ö. 3. yy.’ın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulmuştur. Hristiyanlık tarihi için çok önemli bir yeri olan bu kilise ziyaretçilerine bu eşsiz havayı sunmayı bekliyor. Tarihi, kültürel ve dini değerleri tüm canlılığı ile korumayı başarmış Laodikeia, Denizli’de gezilecek yerler listemizde büyük bir önemle yer alıyor. Bu antik kent, M.S. 4.yüzyıldan itibaren Hristiyan dünyası için Kutsal Hac Merkezi olmuştur.

İncil’de de adı geçtiği öne sürülen Laodikeia Kilisesi kendi ihtişamına bir de benzeri az görülen, mistik bir hava katıyor. Ziyaretçisi olacakların bu bilgiler ışığında Laodikeia’ya daha farklı bir gözle bakacakları aşikar.  Sadece ülkemiz açısından değil, tüm Dünya’da da Hristiyanlık dünyasının en eski ve en önemli kutsal yapılarından biri olma özelliğini korumayı başarmış olan yapıt bu nedenle bir hac kilisesidir.

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası

Yine bir doğal güzellikle ile listemize devam ediyoruz. Kaklık Mağarası Denizli  şehrinin Honaz ilçesinin sınırlarında bunlunmaktadır. Kesinlikle kendine özgü bir yapısı olan bu mağaranın içinde büyük bir traverten de bulunuyor. Mağaranın içinde bulunan tüm doğal güzelliklere, mağaranın kuzeyinde bulunan şelaler de eklenince Denizli’de gezilecek yerler listemize rahatlıkla kendine yer buluyor. Denizli şehri akıllara kaplıcaları da getiriyor. Bu mağaranın içinde bolca bulunan kükürtlü suların da cilde iyi geldiği bilinmektedir. Tüm bu detaylar siz ziyaretçilerine doğal bir harika olan Kaklık Mağarası içinde sunuluyor. Listenize çok farklı bir hava katacak olan bu mağarayı görmeden gelmeyin deriz.

Keloğlan Mağarası

Keloğlan Mağarası

Keşfedilmesi 1970’li yıllarda olmasına rağmen turizme yeni açılmış olan mağarada, rivayete göre, Keloğlan bir süre kalmış ve saçları çıkmıştır. Masalsı Keloğlan hikâyesiyle dikkatleri çeken Keloğlan Mağarası, iç mekânıyla da sizleri farklı dünyalara götürecek.

Honaz Dağı ve Milli Parkı

Honaz Dağı ve Milli Parkı

Denizli’nin Honaz ilçesinde bulunan Honaz Dağı şehrin güneydoğu hattı boyunca, Ege ve Akdeniz Bölgelerini ayıran doğal bir sınır görevini görüyor.  1995 yılından itibaren Milli Park olarak ilan edilen bu park doğal manzarasıyla sizi görsel ihtişama doyuracaktır.  En yüksek noktası 2.571 metre rakıma sahip olan  bu dağ, Denizli şehrini tepeden keşfetme fırsatı da sunduğu için, Denizli’de gezilecek yerler listemizde yerini alıyor. Güney tarafında 1200/1300 metre yükseklikte düzlüklerin de uzandığı bu dağ, niçin milli park olarak ilan edildiğini de bizlere görüntüsüyle adeta kanıtlıyor. Bölgeye ulaşım da zor olmadığı için Honaz Dağı ve Honaz Dağı Milli Parkı Denizli’de gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Denizli Mutfağı

Denizli Mutfağı

Denizli şehri gerek tarihi ve doğal güzellikleri gerekse mutfağı ile her açıdan ülkemizin önemli bir kültürel zenginliğidir. Ege Bölgesi’nin ikinci büyük kenti olan Denizli size eşsiz lezzetler sunuyor. Kahvaltısında tulum ve çakmaklı peyniri ve meşhur yufka ekmeği ile yemek yörenin kendine has bir kahvaltısıdır. Tadı herkesin damağında olan Tarhana çorbası ise bu mutfağa ayrı bir hava katıyor.  Ek olarak, Keşkek, Arabaşı, Yen Böreği ve Börülce Böreği diğer güzel lezzetleridir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

escort Dubai berlin escort seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org

bsr sperrmüll abholung