Datça mümkün olduğunca kendi doğallığını koruyan küçük bir Ege ilçemiz.

Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti

Gidilmesi gereken yerlerden birisi ise kuşkusuz Knidos Antik Kentidir. Knidos yarımadanın son durağı olmakla beraber binlerce yıllık geçmişe sahiptir. Dünya’nın yedi harikasından biri olan İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos burada yaşamıştır. Bu nedenle tarihi açıdan önemli bir yerdir. Knidos’ta gün boyunca tarihi harabeler gezilebilir ve hatıra amaçlı fotoğraflar kesinlikle çekilmelidir.

Müze ve Ören Yerleri

Müze ve Ören Yerleri – Datça

Kentte yapılan kurtarma kazılarından buluntular ören yerindeki küçük müzede sergilenmektedir. Bu müze mutlaka gezilmelidir. Çünkü müze birçok önemli eseri barındırmaktadır. Burada yaptığınız küçük gezintiden sonra orada bulunan küçük restoranda yemek yiyebilir, küçük plajında denizin keyfi çıkarılmalıdır.

Eski Datça

Eski Datça
Eski Datça

Datça’ya özgü taş evlerin, taş sokakların bulunduğu bir yer Eski Datça. Bir Alaçatı havası var sanki  Ama çok çok daha küçüğü. Denize biraz uzak olması sebebiyle pek canlı değil artık. Birkaç sokaktan oluşan sakin bir yer. Civarda 3-5 restoran ve otel de var.

Deniz Feneri

Knidos (Deveboynu) Deniz Feneri
Knidos (Deveboynu) Deniz Feneri

Akşamüstü en üst ve en yüksek bölümünde bulunan patika yoldan gidebileceğiniz deniz fenerinden muhteşem manzarası ve güneşin batışı izlenmelidir. Knidos Fenerinin ucu bölümü Ege’nin Akdeniz ile birleştiği noktadır. Eğer deniz fenerine çıkmak istiyorsanız önceden hazırlıklı gitmek gerek. Keza otların ve çalıların arasından bir patikayı takip etmeniz gerekecek.

Datça Apollon Tapınağı

Datça Apollon Tapınağı
Datça Apollon Tapınağı

Ayrıca Datça merkeze geri dönüşte ise  Knidos Antik Kenti yakınlarında bulunan Datça Apollon Tapınağı da geziniz sırasında görebileceğiniz antik eserlerden bir tanesidir.

Hediyelik Eşya

Restoranın hemen yanında bulunan köylülerden meşhur Datça bademi, kekik, çam balı, hediyelik eşyalardan temin edilebilir.

Muğla’nın bu küçük ilçesi Datça’nın tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biri bu gidilecek yerler; denizi, bozulmamış doğallığı ve saflığıdır. Eğer buralara gitmeden dönerseniz Datça’dan, kesinlikle Datça’ya gittim demeyiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org