Cinque Terre, İtalya’nın Ligurya bölgesinde bulunan Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso isimli beş küçük sahil köyünden oluşan bölgedir. Bölge 1997’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir.

Tren, Cinque Terre’ye gitmenin en kolay yoludur. Trene Genova’dan ya da La Spezia’dan binebilirsiniz. Consorzio Marittimo Turistico isimli tur şirketi, La Spezia’dan Cinque Terre’ye tekne turları düzenlemektedir.

Cinque Terre köyleri demiryolu ile bağlantılıdır ve köylerin her birinde bir tren istasyonu bulunur. Cinque Terre’deki tren istasyonları şunlardır: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore.

Yaz aylarında (Haziran’dan Eylül ayına kadar) Cinque Terre’yi ziyaret edecekseniz, konaklamanızı önceden rezerve etmenizi tavsiye ederiz. Normal sezonda rezervasyonsuz da kalacak yer bulabilirsiniz. Tren istasyonlarının yanındaki turist büroları ile irtibata geçebilir ve konaklama talep edebilirsiniz. Cinque Terre’deki otellerin çoğunluğu küçüktür. Genel olarak otel çalışanları İngilizce konuşur, konuksever ve güler yüzlüdür.

Mayıstan ekime kadar Cinque Terre’nin güzel mavi sularında yüzebilirsiniz. Kıyı şeridinin tamamı boyunca kayalıkların, limanların, güneşin, temiz suda serinlemenin tadını çıkarın.

Cinque Terre Köyleri

Monterosso

Monterosso
Monterosso

Cinque Terre olarak bilinen beş sahil köyünün en büyüğüdür . Köy, üzüm ve zeytinle yetiştirilen tepelerde yer almaktadır. Muhteşem plajları, güzel resifleri ve denizin berrak suları, bu küçük köyü Ligurya Rivierası’nın en misafirperverlerinden biri haline getirmektedir.

Köyün yeni kısmı Fegina, daha hareketlidir. Bu bölgede çok sayıda kaliteli restoran ve otel bulunmaktadır. Eski Monterosso bölgesinde çok sayıda renkli, teraslı evlere sahip tipik dar sokaklar göreceksiniz.

Eski kısımın ana meydanında bulunan San Giovanni Battista Kilisesi, Gotik-Ceneviz tarzında 1200’lü yıllarda inşa edilmiştir. İçeride, Mesih’in vaftizini tasvir eden bir fresk vardır.

Deniz tanrısı Neptün’ü temsil eden Fegina plajının yakınındaki yerel bir villanın terasında inşa edilen Dev heykelini görün.

Deniz seviyesinden 400 metre yüksekte bulunan, tarihi 17. yüzyıla kadar uzanan Soviore Tapınağı’nı da mutlaka görün.

Vernazza

Vernazza
Vernazza

Küçük balıkçı köyü Vernazza, muhtemelen Cinque Terre’nin en karakteristiğidir ve İtalya’nın en güzel köylerinden biri olarak sınıflandırılmıştır. Ortaçağ kalesi Belforte, köyü korsanlardan korumak için 1500’lerin ortalarında inşa edilmiştir. Köy, ülkenin en kaliteli zeytinyağlarının üretilmesini sağlayan zeytin bahçeleriyle çevrilidir.

Denize bakan kayalara inşa edilmiş Santa Margherita di Antiochia Kilisesi’ni ziyaret edin.

Corniglia

Corniglia
Corniglia

Corniglia , Cinque Terre’nin ortasında bulunur ve denizden 100 metre yüksekte bulunan küçük bir burun üzerine kurulmuştur. Denize erişimi olmayan tek kasabadır. Küçük köy, tren istasyonuna Lardarina olarak bilinen bir patika ile bağlıdır. Corniglia uzun ve zengin bir tarım geleneğine sahip eski bir Roma köyüdür. Köy üç tarafı üzüm ile çevrilidir ve mimarisi, bir sahil köyünden çok kırsal bir köyü andırır. The Parish of San Pietro ve Oratory Santa Caterina’yı ziyaret edin.

Manarola

Manarola
Manarola

Deniz seviyesinden 70 metre yükseklikte inşa edilen Manarola , Cinque Terre köylerinin en büyüleyici ve romantik olanıdır. Küçük bir limanı, bir tekne rampası, denize bakan rengarenk evleri, deniz ürünleri restoranları ile küçük bir meydanı vardır.

Manarola’nın tepesine çıkmak istiyorsanız, kiliseyi ziyaret ettiğinizden emin olun. Bugün dini ve toplumsal bir buluşma yeri olarak hizmet vermekte olsa da daha eski zamanlarda tepedeki kilisenin çan kulesi potansiyel korsan baskınlarını izlemek için kullanılmıştır.

Riomaggiore

Riomaggiore
Riomaggiore

Riomaggiore Cinque Terre’nin en güneydeki köyüdür. Köy, denize bakan sırtlar boyunca uzanır ve renkli cepheli, arduvaz çatılı tipik taş evlerden oluşur.

Riomaggiore’de romantik bir atmosfer ve muhteşem manzaralar yakalamak için Via dell’Amore’de yürüyüşe çıkın. Bu yol Riomaggiore’yi Manarola’ya bağlar.

1340 yılında inşa edilen gotik San Giovanni Battista Kilisesi’ni, San Lorenzo Kilisesi’ni (1338) ve  Riomaggiore Kalesi’ni (1260) mutlaka ziyaret edin. Kaleyi ziyaret ederseniz, muhteşem bir deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Cinque Terre’de Bulunan Plajlar

Monterosso Plajı (Fegina)

Monterosso Plajı (Fegina)
Monterosso Plajı (Fegina)

Burası uzun, kumlu bir plajdır. Kumlu ve şemsiyelerle kaplı geleneksel bir plaj arıyorsanız, burası sizin için mükemmel bir yer. Bir şemsiye ve şezlong kiralayabilirsinizVeya kendi havlunuz ile ücretsiz bir alana yerleşebilirsiniz. Sahil şeridi boyunca restoranlar, barlar ve dondurma dükkanları vardır.
Plaja ulaşmak için Cinque Terre köyleri arasında gidip gelen trene binin ve Monterosso’daki tren istasyonunun direkt önünde bu plajı bulacaksınız.

Eski Monterosso Plajı 

Eski Monterosso Plajı 
Eski Monterosso Plajı

Bu plaj, Vernazza’ya giden patikaların da bulunduğu eski Monterosso kasabasında yer almaktadır. Tren istasyonundan sola dönün ve eski şehir yönündeki gezinti yolu boyunca yürüyün, tüneli geçin ve sağ taraftaki sahili göreceksiniz.

Vernazza Plajı 

Vernazza Plajı 
Vernazza Plajı

Vernazza Limanı’nda yüzebileceğiniz küçük bir kumsal bulunur. Ayrıca güneşlenmek için harika düz kayalar da vardır. Sahili çevreleyen doğal liman suyun sakin kalmasını sağlar ve bu yolla yerel balıkçı tekneleri de korunur.

Guvano Plajı – Corniglia

Guvano Plajı – Corniglia
Guvano Plajı – Corniglia

Bölgedeki en az kalabalık plajlardan biri Corniglia yakınlarındaki Guvano Plajı’dır. Vernazza ve Corniglia arasındaki patikaya yürüyüş yaparsanız, halka açık plaj anlamına gelen Spiaggia Libera işaretini bulacaksınız. Guvano Plajı çıplaklar plajı olarak bilinir ve genellikle çok sessiz ve huzurludur.

Manarola Plajı

Manarola Plajı
Manarola Plajı

Biraz maceraperest yüzmeyi sevenler için kayalarla dolu bir plaj.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org