Orta Avrupa’da yer alan ülkelerden biri olan Çek Cumhuriyeti’nin kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya, doğusunda Slovakya vardır. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne giren bu ülkenin yönetim biçimi Üniter Cumhuriyet’tir.

Ülkenin başkenti Prag’dır ve 13 bölgeden oluşur. En önemli şehirleri arasında Ostrava, Brünn, Brno, Pilsen, Olomuts, Liberec, Karlovy Vary yer alır. Ülke para birimi olarak Çek Kronu kullanır.

Çek Cumhuriyeti’nin nüfusu 2013 sayımına göre 10,52 milyondur. Ortalama yaşam süresi 78 yıldır. Nüfusun %94’ü Çekler olduğu için Çekce resmi dil ve en fazla konuşulan dildir. Azınlık olan Slovak ve Almanlar kendi dillerini konuşur.

Ülke ılıman karasal iklimin etkisindedir. Bölgelere göre iklim farkılıkları bulunur. Kışları ılık geçer. Yazları ise aşırı sıcak değildir. Aralık, ocak, şubat ayları soğuk geçer. Haziran-ağustos ayları arasında yağışlar da görülür.

Ülke ekonomisi sanayiye dayalıdır. Tarım ürünleri ülke içi tüketimde kullanılmakta olup birçok ürün ithal edilir. Büyükbaş hayvancılık ve kümes hayvancılığı gelişmiştir. Demir cevherinin büyük bir kısmı ithal edilir. Dünyadaki en önemli çelik üreticilerinden biri Çek Cumhuriyeti’dir. Başlıca ihracat ürünleri arasında tekstil ürünleri, çelik, iplik, kumaş, mobilya, elektrikli makine ve ekipmanlar yer alır. Almanya en çok ihracat yaptığı ülkeden biridir. Dünyada tanınan ürünleri arasında kristal, cam işlemeleri ve granat taşı vardır. Ayrıca bira ülkenin üretim ve kültür yönünden en önemli sembolü olmuştur.

Çek Cumhuriyeti turistler tarafından oldukça ilgi görülen ülkelerden biridir. Prag tarihi, mimarisi, doğası ile kendine hayran bıraktıran şehirlerden biridir. Orta Avrupa’nın Gotik Kraliçesi olarak da bilinen bu şehirde oldukça fazla gezilecek yerler bulunur. St. Nicholas Kilisesi, Aziz Vitus Katedrali, Eski Kent Meydanı, Charles Bridge, Prag Kalesi, Prag Ulusal Müze, Ulusal Tiyatro, Wenceslas Meydanı, Yahudi Mahallesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Yaz aylarında ülkede birçok festival bulunur.

Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen normal pasaport sahip vatandaşlarına vize istenir. Yeşil pasaporta vize uygulanır. Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne direkt uçuşlar bulunur. Yolculuk süresi yaklaşık 2.5 saat sürer. Avusturya’dan otobüsle aktarma yapılarak Çek Cumhuriyeti’ne ulaşılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org