Catania Nerede

Dokuz ile ayrılan Sicilya Özerk Bölgesi’nden birisi de Catania’dır. Şehir, İtalya’nın 10. büyük kentidir. Bununla birlikte idari bölge merkezi olmayan tek büyük nüfuslu şehir konumundadır. Nüfusu 752,895 olan Catania, doğusunda İyonyen Denizi sahillerinde Messina ile Sırakuza şehirleri arasında ve Etna Yanardağı eteklerinde yer alır. Çevresinde deniz sahilleri bulunan Catania sahillerinde yanardağ lavalarından ve siyah bazalt kayalarından kurulu büyük yarlar vardır. Deniz sahillerinde küçük körfezler bulunur. Bu körfezler yaz aylarında deniz turizmi açısından önemlidir.

Catania Tarih

Meşhur Etna Dağı’nın 1669’da patlaması sonucu şehrin büyük kısmı harap olmuştur. Ardından meydana gelen depremler ise şehrin tümüyle yıkılması ile sonuçlanmıştır. Bu yıkımın ardından Catania barok mimarisi ile yeniden şekillendirildi ve günümüzdeki halini aldı. Ekonomik ve sosyal gelişim açısından oldukça zorluklar çeken Catania, II. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından ele geçirildi. Bu durum 1943’te Almanlar’ın şehri terk etmesine kadar devam etti. Bu zorlu tarihi süreçler her ne kadar şehri yıpratsa da Catania günümüze tarihi mirasları ile kalan doğal bir değer olarak görülür.

Catania çok önemli ve korunan bir doğal ekosistemi temsil eder. Nehrin denize katılma eşiğinde bulunan bataklık alüviyon arazi Sicilya için tek ve önemlidir.

Catania İklim

Catania şehrinin iklim tipi Akdeniz’dir. Yazları ara ara yağmurlu olsa da sıcak ve kuru geçer. Kışları da ılık geçen Catania’nın ısı değerleri en fazla 10 derecenin altına düşer. Ancak metropol Catania’nın daha ücra bölgelerinde kışın 5 derecenin altı görülür.

Catania’da nüfusun büyük çoğunluğu Kuzey kısımlarında bulunur. Güney kısımları ise daha dağınık, az nüfusludur. Daha çok şehrin sanayi bölgeleri bu kısımda bulunur.

Catania Resmi Dili

Catania, 29 komünden oluşan bir alandır. Şehrin merkezi olan Catania komünü ile ayrı mülki yetkileri barındırır. Şehrin resmi dili İtalyanca’dır. Akdeniz’e kıyısı olan İtalya’nın ada kentlerindendir.

Catania’yayı her yıl yüz binlerce turist ziyaret eder. Tarihi açıdan oldukça önemli bir geçmişe sahip olan Catania’da özellikle Fil Çeşmesi, Ursino Kalesi, Antik Roma şehri kalıntıları ve amfi-tiyatro, Katedral Meydanı, San Nicolo Manastırı turistlerin ilgisini çeken yerlerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org