Catedral Nueva, Cadiz’in tarihi El Pópulo Mahallesindeki Catedral Meydanında yer almaktadır. 18. yüzyılın İspanyol Barok ve Neoklasik stillerini örnekleyen katedral, 1722’de Vicente de Acero tarafından tasarlanmış ve 1838’de tamamlanmıştır. 12. Pio Meydanına bakan etkileyici cephesi, Barok kuleleri ile ayrılmıştır.

Cadiz silüetinin en simgesel özelliği olan yaldızlı kubbesi güneş ışığı altında muhteşem bir şekilde parlar. İç mekanı, 85 metre uzunluğa, 60 metre genişliğe, geniş sütunlara ve zarif 18. yüzyıl koro tezgahlarına sahiptir. Görkemli kubbesi 52 metrelik yüksekliğe ulaşır ve Roma’nın Panteon’unu anımsatan klasik desenlerle süslüdür. Kubbenin pencerelerinden giren ışık çizgileri kutsal alana hoş bir ambiyans katar. Birkaç piskopos mezarı ve Cádiz’in yerlisi olan besteci Manuel de Falla’nın mezarı crypt’te (kilise bodrumu) bulunur.

Cadiz Katedrali
Cadiz Katedrali

Katedralin müzesi, hazine niteliğindeki olağanüstü dini sanat koleksiyonuyla ünlüdür. Müzenin en önemli hazinesi “Custodia del Millón”, bir milyon değerli taşla dolu dört metrelik gümüş monstran setidir. Koleksiyon, olağanüstü sanat eserlerini, en önemlisi Alonso Cano ve Murillo’nun tablolarını da içeriyor.

Katedralin bitişiğinde, başlangıçta Eski Katedral olan El Sagrario kilisesi yer almaktadır.  Bu kilise 13. yüzyılda inşa edilmiş ve 1602 yılında Rönesans tarzında yenilenmiştir. İç mekan etkileyici heykeller ve duvar resimleri ile süslenmiştir. Zengin bir şekilde dekore edilmiş yüksek sunağı, Saavedra tarafından yaklaşık 1650’de yaratılmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org