Büyükada Marmara Denizi ve İstanbul’ da bulunan Prens Adaları’nın (Büyükada, Burgazadası, Tavşan Adası, Yassıada, Kınalı Ada, Heybeli ada, Sedef Adası, Kaşık Adası, Sivri Ada) en büyüğüdür. Büyükada gezi rehberi sizler için!

Büyükada Nerede?

Marmara Denizi ve İstanbul’ da bulunmaktadır. Maltepe ilçesine çok yakındır.

Büyükada şehrin gürültüsünden, kalabalığından kaçmak isteyen insanlar için İstanbul’ a yakın olması sebebiyle tercih edilen bir yerdir. Şehrin birçok noktasından vapur ve deniz otobüsü seferleri düzenlenmekte olup tarife saatlerinde internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Günübirlik gezi ile bile adanın tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.

Adada motorlu araçlara izin verilmediğinden araç sesi duymuyorsunuz bu nedenle de trafik gibi bir sorununuz da bulunmuyor. Ulaşım faytonla ve bisiklet ile sağlanmaktadır. Günümüzde hala tartışmaların devam ettiği fayton sorununa maalesef henüz çözüm bulunamadı. Ancak atlara yapılan eziyetlere ortak olmak istemiyorum diyorsanız bisiklet kullanmalı ya da yürüyerek seyahat etmelisiniz. Fayton sorununa çözüm bulunamadığından adada yoğun bir at kokusu mevcuttur. Bu da birçok ziyaretçiyi rahatsız etmektedir. Özellikle yaz aylarında maalesef bu koku daha da artmaktadır.

Büyükada’ da yüzebileceğiniz ücretli özel plajlar olduğu gibi halk plajları da mevcuttur. Denizi kayalık ve ada olması sebebiyle derindir.

Büyükada Gezilecek Yerler

Özellikle yaz aylarında çok hareketli ve kalabalık olan adada gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Aşağıda bilgi verdiğimiz yerleri görmeden adadan ayrılmayın.

Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi
Aya Yorgi Kilisesi

Çok eski yıllarda inşa edilen bu kilise adanın en görkemli yapılarından biridir. Vapur iskelesine bir saatlik yürüme mesafesindedir. Bu yüzden kiliseye çıkarken rahat kıyafet ve spor ayakkabısı giymeniz sizin için faydalı olacaktır. Yapı tepede bulunduğundan adaya kuş bakışı bakma imkanınız olacak ve ada manzarasını rahatça izleyebileceksiniz. Hristiyanlar için kutsal kabul edilen Nisan ve Eylül aylarında bölgede ziyaretçi sayısı artmaktadır. Bu dönemlerde adayı ziyaret etmeniz kilise ortamını daha rahat gözlemleyebilmeniz için size imkan sağlayacaktır.

Prenses Koyu

Prenses Koyu
Prenses Koyu

Bu koy adeta saklı kalmış bir cennet gibidir. Koya gitmek istiyorsanız vapur iskelesine yakın motorlara binmelisiniz. Motor sefer saatlerine internetten ulaşabilirsiniz. Koyda işletmeler mevcut olduğundan şezlong ve şemsiye kiralama imkanınız mevcut, ayrıca yiyecek ve içecek de bulabilirsiniz.

Adalar Müzesi

Belediyenin teşvikiyle düzenlenen bu müzede tarihten kalma birçok eser ve kalıntıları görme imkanına sahip olabilirsiniz.

Büyükada Ne Zaman Gidilmeli?

Adaya deniz yolu ile ulaşım sağlandığından ve kış aylarında deniz ulaşım araçlarında aksama olabileceği düşünülerek yaz aylarında gitmeniz faydalı olacaktır.

Büyükada Nerede Kalınır?

Çok fazla turist çeken bir ada olması sebebiyle adada bütçenize uygun bulabileceğiniz pansiyonlar, butik oteller fazlaca mevcuttur.

Büyükada Gece Hayatı

Adanın sahil kısmını balık lokantaları kapladığından Büyükada da gece de buralarda geçmektedir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen insanların rağbet gösterdiği bir yer olduğundan yüksek sesli mekanlara adada pek rastlayamazsınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org