Bulak Mağarası Ulaşım, Giriş Ücreti, Giriş-Çıkış Saatleri, Tarihi

Safranbolu mimari yapısıyla olduğu kadar doğal güzellikleri ile de göz kamaştıran güzellikte bir beldemiz. Safranbolu’nun en dikkat çekici doğal güzelliği ise Bulak Mencilis Mağarası. Safranbolu’nun Eski Çarşı olarak bilinen merkez kısmının sekiz kilometre civarında kuzey batısında yer alıyor. Bulak Mağarası, Bulak Köyü’nün yakınlarında bulunuyor. Manastırtepe ile Mağara deresinin başlangıç noktasında konumlanıyor. Safranbolu’dan olduğu gibi Karabük’ten de mağaraya varılabiliyor. Mağara, özellikle binlerce yıl içerisinde santim santim oluşan sarkıtlarıyla görenleri hayran bırakıyor.

Bulak Mencilis Mağarası, ülkemizde keşfedilmiş mağaralar içerisinde en uzun olanlarından biri. Mağaranın toplam uzunluğu altı kilometreden fazla. Şu an ziyarete açılmış ve ışıklandırılmış halde gezilebilen kesimi 400 metre kadar. Bulak Mencilis Mağarası üç katlı. En alt katta bir yeraltı nehri bulunuyor. Aynı zamanda on beş metrelik şelale ve birkaç göl de mevcut. Bu kısımlar tüm ziyaretçiler tarafından görülemiyor. Üniversite ve araştırmacılar özel alınan izinle en iç kısımlara girebiliyor. 400 metrelik ziyarete açık kısım, misafirleri etkilemeye yetiyor. Misafirler, Bulak Mağarasını 8 lira karşılığında ziyaret ediyorlar.

Mağaraya genellikle ancak özel araçla gidilebiliyor. Safranbolu merkezden tabelalar takip edildiğinde bulmak zor olmuyor. Bulak Mencilis Mağarası’na ulaşmak için, mağaraya yaklaşık yüz metre kala araçtan inmek ve elli metre kadar da yürümek gerekiyor. Bu yürüyüşten sonra mağaranın girişine çıkan merdivene varılıyor. Girişe merdivenle çıkıldıktan sonra bu kısım bir koridor olarak otuz metre kadar sürüyor. Ardından nefis bir manzara ortaya çıkıyor. Bulak Mağarasının içerisinde farklı sarkıt çeşitleri mevcut. Farklı renklerde, farklı renk ve dokularda sarkıtlar yan yana.

Bulak Mencilis Mağarası, ziyaretçilerin rahat gezebilmeleri için, çok güzel bir şekilde ışıklandırılmış ve yürüyüş yolları düzenlenmiş. Gezenler rahatlıkla ilerleyebiliyor ve etraftaki tüm güzellikleri rahatlıkla seyredebiliyor. Yazın sıcak günlerinde serin olan mağara, kışın da aynı sıcaklığı koruyor. Ayrıca Bulak Mağarasının havasının nefes darlığına, astıma ve bronşite iyi geldiği söyleniyor.

Bulak Mencilis Mağarasının ana galerisinin son noktası, giriş noktasından bakıldığında 281 metre kadar yukarıda kalıyor. Mağaranın turizme ve geziye açık olan orta kısmı daima nemli, polenlerden, tozlardan arınmış, bol oksijenli.

Bulak Mağarası, Safranbolu’nun da güzelliği sayesinde git gide daha çok fark edilen ve gezginlerin ilgisini çeken turistik bir yer haline geliyor. Ulaşım kolaylığı, mağaranın turistik değerini arttırıyor. Henüz görmemiş olan sanat, kültür ve tarih severlerin de mutlaka yollarını düşürüp Bulak Mencilis Mağarasını görmeleri gerekiyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org