Bodrum, Muğla iline bağlı kalesi ile özdeşleşmiş bir ilçemizdir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan önemli bir turizm merkezimizdir.

Peki, bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren Bodrum Kalesinin tarihini hiç merak ettiniz mi?

Orijinal adı St. Peter Kalesi olan Bodrum KalesiSt. Jean Şövalyeleri’nin kalesidir ve 1406 – 1523 yılları arasında peyderpey inşa edilmiştir. Kale, antik çağda bir ada olan ve bugün bir yarımada halindeki iki liman arasındaki kayalık bir zemin üzerine inşa edilmiştir.

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Kare planlı olarak yapılan kalenin ölçüleri 180 m x 185 m’dir. İç kalede deniz seviyesinden 47,5 m yüksekte olan Fransız kulesi yer almaktadır. En yükseği olan bu kuleden hariç İtalyan, Alman, İngiliz ve Yılanlı kuleleri bulunmaktadır. İç kaleye 7 adet kapıdan geçilerek ulaşılmaktadır. Kale duvarlarında da toplam 249 adet arma bulunmaktadır. Bu armaların üzerlerinde haç figürleri, aslan ve ejder figürleri, yatay ve düz bantlar yer almaktadır ki, genellikle de armalar birbirine benzemektedir.

İç kalede ve burada bulunan şapelin altı da dahil olmak üzere 14 adet sarnıç yer almaktadır. Kalenin kuşatma altında olduğu dönemlerde su ihtiyacı bu sarnıçlardan karşılanmıştır. Kalenin göze çarpan genel özellikleri olarak duvarlar arasındaki su hendeği, asma köprüsü, kontrol kulesi, kale koruganı ve Osmanlı döneminden II. Mahmut tuğrasını sayabiliriz.

Bodrum Kalesinin 1. kapısının iç kısmında bulunan üçlü arma grubunun ortasındaki arma, 1512 -1513 yıllarında kale komutanlığı yapan Jacques Gatineau’ ya aittir. Bu armaların altında yer alan Latince ifadede “ İnanç, Katolik kilisesi adına burada Gatineau tarafından korunacaktır” yazmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org