Avrupa’nın batısında Büyük Britanya adasında yer alan Birleşik Krallık, Galler, İrlanda, İskoçya ve İngiltere’den meydana gelir. Ancak Birleşik Krallık ismi çoğu zaman İngiltere için kullanılır. Çünkü İngiltere Birleşik Krallık’ın kurucusu, en gelişmiş ve en kalabalık ülkesidir.

Birleşik Krallık ya da İngiltere, bir ada ülkesidir. Atlas Okyanus’u içerisinde yer alır. Bu nedenledir ki iklimi ılıman okyanus iklimdir. Birleşik Krallık’ın iklimi kuzeyde bulunan coğrafi konumu ile Atlas Okyanusu ve Gulf Stream akıntısından etkilenerek oluşmuştur.

Birleşik Krallık Atlas Okyanusu’nun Avrupa kıtasına ulaşmadan önceki ilk durağıdır. Batıdan gelen okyanus etkileri ile doğudan gelen kıtasal iklim etkileri Birleşik Krallık’ın olduğu bölgede çarpışır. Bu durum özellikle Birleşik Krallık’ın yıl boyu yağmurlu olmasına neden olur. Yağış miktarı ortalama 1000 milimetre ile 1600 milimetre arasında değişir. En yağışlı ay Kasım ayıdır.

Yağmur oranının yüksek olması ile okyanus esintisi birleşince Birleşik Krallık daima nemli bir havaya sahip olmuştur. Yüksek nem oranı ile birlikte sis de kendini gösterir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında sis yaşanır. İlkbaharda ise gündüz erken saatlerde sis görülebilir.

Birleşik Krallık’ta kış aylarında ortalama sıcaklık 4 derece civarında seyreder. Kış aylarında da yağış tipi genellikle yağmurdur. Ancak zaman zaman kar yağışı da görülür. Ülkenin genel ikliminin yağmurlu olması, kar yağması sonucunda genel bir karışıklığa sebebiyet verir. Kar yağdığı zamanlarda dahi dondurucu soğuklara rastlanmaz. Yazları ise ortalama sıcaklık 15 ile 20 derece arasında değişir.

Gulf Stream akıntısı nedeniyle ülkenin okyanus kıyısındaki ve güneydeki bölgeleri daha sıcaktır. Güneşli gün sayısı da bu bölgelerde daha fazladır. Kışları sıcaklık ortalama 7 derece civarında seyreder. Kar yağışı görülmez. Yazları bu bölgelerde hava sıcaklığı 30 dereceyi bulabilir.

Birleşik Krallık’a gidilmesi için en uygun aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu aylarda yağmur görece az, hava daha güneşli ve sıcaklık yüksektir. Ancak Birleşik Krallık’a seyahat planlaması yapılırken mutlaka yağmur yağacak şekilde hazırlık yapılmalıdır; en sıcak aylarda bile yağmur yağabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org