Himalaya Dağları’nın doğusunda bulunan Bhutan küçük bir devlettir. Ülke genel olarak dağlık bir arazi üzerine kurulmuştur. Kuzey taraftan Tibet, güney taraftan ise Hindistan ile sınır komşusudur.

Ülkenin yükseltisi fazla olduğundan dolayı sıcaklık ve yağış miktarları arasındaki geçişler belirgindir. Yıllık sıcaklık ortalaması kuzey bölgelerde 15 derece civarında iken, güney bölgelerde ise 25 derecelere kadar çıkar. Deniz seviyesinden yukarılara doğru gidildikçe sıcaklık değerlerinde düşmeler başlar.

Kuzey bölgedeki ovalarda genel olarak tropikal iklim hakimdir. Buradaki yağış miktarı yıllık 1500 mm civarındadır. Yüksek kesimlerde ise yıllık 7000 mm civarlarına çıkan yağış miktarlarını görmek mümkündür. Ülkenin ortasındaki vadilerde ise yaz ve kış arasındaki sıcaklık farkı belirgindir. Himalayalar’da yazlar serin geçer. Kış ise oldukça serttir. Ülkenin yüksek yerleri sürekli olarak kar ve buzlar ile kaplıdır. Dağların yüksek kesimleri yıl boyunca erimeyen karla örtülüdür.

Bhutan içerisindeki iklimi coğrafik nedenlerden dolayı farklılıklar gösterir. Kuzey ovalarda yıl boyu hava durumu iyi iken, orta kısımlardaki vadilerde kışlar soğuk yazlar ise sıcak geçer. Himalayalar’da ise kışlar oldukça sert ve yazlar ise serindir. Gidilecek bölgeye göre zaman belirlemek daha doğrudur. Ülkenin geneli gezilmek isteniyorsa Mayıs-Haziran ya da Eylül-Ekim dönemleri en ideal zamanlardır. Fakat Himalayalar düşünülüyorsa yaz aylarında gidilmesi tavsiye edilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org