Baraj gölü Kahramanmaraş, bendi Osmaniye vilayet sınırlarında yer almaktadır. Ulaşımı pek yakın olan Osmaniye İli’nden sağlanmaktadır. Osmaniye merkezden Gaziantep otoyolunun 25. km’sin de  Düziçi yönüne sapılarak asfalt yol izlenir. 52. kilometre de Berke Barajı Bendi’ne ulaşım varılmaktadır. Osmaniye İli’nin Düziçi ilçesinde yer alan Düldül Dağı eteklerinde, Ceyhan Nehri üzerine enerji üretmek amacıyla inşa edilmiştir. Günümüzde Türkiye’nin 4. en yüksek barajı olma özelliği taşımaktadır. Barajın ideal su kotu ise 8 kilometre kare yüzölçümü ile denizden 315 metre kadar yüksekliği bulunmaktadır.

1995 yılının Ocak ayında yapımına başlanmıştır. Baraj Ceyhan Nehri üzerinde yer alır. Barajın Düziçi halkı ekonomisine önemli yararları olmaktadır. Yapımında yaklaşık 2000 işçi çalıştırıldığı bilinmektedir. Barajın yapımı toplam 6 yıl sürmüştür. Barajın inşasında çalışan işçiler daha sonra çıkarılmıştır. Şuan ise toplam 600 kişi bu barajda çalışmaktadır. Yüksekliği 201 m dir.

Türkiye’de 1. ve Dünya’da 16. sırada yer alan beton kemer barajıdır. Barajda yer alan Berke Hidroelektrik santrali ise bölgenin en büyük santralidir. 2002 yılının başında üretime geçerek, Aslantaş Barajı ile Sır Barajı arasında bulunan ortalama 200 metrelik düşüşten yararlanılmıştır. Baraj çift eğrilikli ince beton kemer tipindedir. 9.3 m çapında toplam 1921 m uzunluğa sahip bir enerji tüneli ve 510 mw güçte 120x120x44 m boyutunda bir yer altı santrali bulunur. Barajın finansmanı devlet yardımı ve garantisi kullanılmadan, Çukurova Elektrik Anonim Şirketi tarafından sağlanmıştır.

8 Eylül 2001 tarihinde su tutulmaya başlanan barajın, 16 Mart 2002’de açılışı yapılmıştır. Barajın yüksekliğinin 201 metre olması en önemli özelliklerindendir. Bu değer ile baraj bitirildiği yılda (yani 2001 yılında) Türkiye’deki en yüksek baraj olma özelliğini taşımakta idi. Barajın arkasında bulunan gölün hacmi 427 milyon metreküptür. Uzunluğu ise yaklaşık 30 km’dir. Santralden yılda ortalama 1 milyar 669 milyon kwh enerji üretilmesi beklenmektedir.

Hidroelektrik Santral ve Berke Barajı projesinin genel özelliklerinden biraz bahsedecek olursak; öncelikle baraj Türkiye’nin en yüksek kemer barajıdır. Dünyanın en büyük perde enjeksiyonu ise yine buradadır. Türk mühendis ve müteahhitlerinin yaptığı ilk çift eğrilikli kemer barajıdır. Ülkemizdeki barajların yıllık üretim sıralamasında ilk 5’tedir. En önemlisi de son beş yıl içinde Türkiye’de işletmeye geçerek hidroelektrik santrallerin toplam üretiminin üçte biri kapasitesindedir.

Barajın tek başına üretim kapasitesi ise ÇEAŞ (Çukurova Elektrik Anonim Şirketi) ait olan diğer 6 barajın toplam üretim kapasitesine eşittir.

Ziyaret Saatleri

Berke barajı günün her saati ziyaret edilebilmektedir.

Giriş Ücreti

Giriş ücreti hakkında bilgi bulunmamaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org