Ege Bölgesi’nde yer alan efelerin diyarı olarak bilinen Aydın, köklü tarihi, doğal güzellikleri yanında Kuşadası ve Didim gibi turistik İlçeleriyle de ülke turizmine can vermektedir. Tarihimizin ayak izlerini sürerek, eşsiz coğrafyasındaki tabiat güzellikleriyle huzur bulup aynı zamanda da keyifli dakikalar geçireceğiniz bir tatil planı yapıyorsanız, Aydın sizin için doğru adrestir. Aydın turumuza, muhteşem manzarasıyla herkesi kendine haran bırakan Güvercinada Kalesi ile başlayalım.

Güvercinada Kalesi

Aydın’ın Kuşadası İlçesinde bulunan ada, Barboros Hayrettin Paşa tarafından yapılmıştır. Surlarını ise İlyas Ağa inşa ettirmiştir. Kale’nin yapılma amacı Mora isyanı sırasında denizden gelmesi olası saldırıları engellemektir. Harika manzarası ile insanı büyüleyen Güvercinada Kalesi, tarih ve doğal güzelliğin bir buluşmasıdır. Aydın’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir.

Sultanhisar

Sultanhisar

Aydın şehir merkezinin 35 km doğusunda bir tepe üzerindeki Anti Nyssa kentidir. Helenirstik dönemden kalma bu kentte; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ait izlere rastlanır.

Priene

Priene
Priene

Lidya, Pers ve Roma medeniyetlerine sahne olmuştur. Helenistik Çağın bir sahil kentidir. 13. ASırda terkedilmiştir. Smke2nn Güllübahçe köyü yakınında Balat ovasında yer alır. Eski bir liman şehir olan bu Antik şehir kıyıdan 5 km içeride bulunur. Büyük Menderes’in taşdığı alüvyonlarla kıyı ile ilişkisi kesilmiştir. Antik kalıntılar; Athena tapınağı, İzis ve Zeus tapınakları, Agorası 5000 kişilik tiyatrosu, Gimnazyumu, kale ve surları, pskoposluk kilisesi başlıca eserleridir.

Kuşadası Milli Park

abiatın insanoğluna eşsiz bir Trmağanı olan park, yeşilin her tonunu barındırdığı gibi yeşil ve mavi kucaklaşmasının yaşandığı en güzel yerlerden biridir. Kuşadası Milli Park’ı Kuşadası’na 28 km uzaklıktadır. 1966 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Sahil boyunca uzanan park, muhteşem deniz manzarasıyla denize girme imkânı sunarken, aynı zamanda da ailenizle piknik yaparak keyifli dakikalar geçirme olanağı vermektedir.

Altınkum Plajı

Didim’de bulunan Altınkum Plajı, mavi bayrak ödüllü bir plajdır. 500 metre uzunluğundaki plaj, 15 metre genişliğindedir. Bir halk plajıdır. Deniz, kum ve güneş içeren bir tatil anlayışı size göreyse, mutlaka gitmenizi öneririz. Aynı zaman da plaja ulaşım çok kolaydır. Havaalanına 80 km, şehir merkezine ise 2 km uzaklıkta olan plaja toplu taşıma araçlarıyla da kolay ulaşım sağlanabilmektedir.

Milet Tiyatrosu

Tarihten günümüze kalan en önemli eserlerden olan Milet Tiyatrosu, Helen, Roma dönemine ait başyapıtlardan bir tanesidir.  Akustik özellik taşıyan tiyatroda, en ön sıraların devlet adamları ve rahipler için ayrıldığı biliniyor. Bu büyülü tiyatroyu görmek isterseniz, Aydın’ın Didim İlçesi’nde Akkoy’un 5 km kuzeyine Balat Köyü yakınlarına gitmeniz gerekmektedir.

 


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.