Avrupa kıtasının ortasında yer alan ülkelerden biri olan Avusturya’nın başkenti Viyana’dır. Ülkenin sınır komşuları ise İsviçre, İtalya, Slovakya, Macaristan, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’dir. Avusturya aynı zamanda Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden biridir.

Geçiş ikliminin tesiri altında olan üllkenin önemli bir bölümünde karasal ve okyanusal etkiler görülür. Avusturya’da iklimi etkileyen temel faktörler batı rüzgarları ve yoğun yağışlardır.

Ülkenin Alp bölgesinde yöreye has bir iklim görülür. Bu bölgede yaz ayları serin geçer. Kış ayları bol yağış alan bölgede yıl içerisinde ortalama yağış miktarı 3000 mm olarak hesaplanır.

Avusturya‘nın kuzey ve batı kesimlerinde okyanus etkisinin tesiri ile daha az yağış görülür. Bölgede yılllık yağış oranı ortalama 2000 mm’dir. Sıcaklık değerlerinin yıl içerisinde değişim gösterdiği bölgede kış ayları ılık geçer. Kış aylarında sıcaklık değerinin en düşük yaşandığı ay ise ocak ayıdır. Ocak ayında sıcaklık değerleri -2 civarında seyir eder. Yaz ayları ise oldukça sıcaktır. Temmuz ayında sıcaklık ortalaması 18 derecedir.

Avusturya’nın doğu kesiminde ise karasal iklim hakimdir. Bölgede kış ayları oldukça soğuk geçer. En fazla yağışın kış aylarında görüldüğü bölgenin yüksek kesimlerinde yağışlar genel olarak kar şeklindedir. Alçak yerlerde ise kar yağışı yerini yağmura bırakır. Yıllık yağış miktarı 600 mm dolaylarındadır. Bölgede kış aylarında sıcaklık değerleri genel olarak 0 derecede seyreder. Ocak ayında sıcaklık değerleri ise -4 dereceye kadar düşer.

Avusturya’da yer alan Tuna Nehri kış aylarında sıcaklık değerlerinin eksinin altında seyir etmesiyle birlikte donar. Bölgenin yüksek kesimlerinde kış aylarında şiddetli fırtınalar görülür. Bölgede görülen karasal iklimin etkisi ile yaz ayları oldukça sıcak geçer. Bölgede yaz ayları sıcaklık ortalaması 20 derecedir. Yaz aylarında yağış olayları nadiren görülür.

Ülkenin başkenti Viyana‘da batıdan okyanus, doğudan ise karasal iklimin etkisi ile bir geçiş iklimi yaşanır. Yıl içerisinde sıcaklık değerlerinde farklılıklar görülür. Bölgede yağış olayları nadiren görülür. Kışı diğer bölgelere göre daha ılık geçen bölgede en yağışlı ay ise temmuz ayıdır.

Avusturya’ya gitmek için en uygun dönem mayıs ve eylül ayları arasıdır. Ülkede kış dönemi de turizm açısından oldukça renkli geçer. Özellikle Alp bölgesi kış turizmi için oldukça güzel alternatifler sunar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org