Avusturya, Orta Avrupa’da yer alan ve İsviçre, İtalya, Slovakya, Macaristan, Almanya ve Çek cumhuriyeti ile komşu olan bir ülkedir. Başkenti Viyana olan ülke, Avrupa Birliğine üye ülkelerden biridir. Para birimi Euro’dur. Resmi dili Almanca olan Avusturya’da İngilizce ikinci dil olarak kullanılmaktadır. Nüfusu 8 milyonun üzerinde olan bu küçük ülkede halkın büyük çoğunluğunu Avusturyalılar oluşturur. Daha sonra sırasıyla Almanlar, Türkler ve Bosnalılar ise azınlıkta olan milletlerdendir.

Avusturya 9 eyaletten oluşmaktadır. Salzburg ve İnssbruck diğer önemli şehirleri arasındadır. Ünlü Alp dağları bölgesinde yer alan Avusturya’da yazlar serin kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. Bu nedenle kış sporları ve kış turizmi gelişmiştir. Küçük bir ülke olmasına karşın yüzlerce doğal park ve koruma alanı bulunmaktadır. Ülkenin yarısı ormanlarla kaplı olup Orta Avrupa’nın en çok ormana sahip ülkesidir. Madenler açısından da verimli topraklara sahip olan Avusturya’da demir, çinko, bakır, magnezyum ve kömür elde edilir. Avrupa’nın tam ortasında bulunmasından dolayı taşıma ve lojistik çok gelişmiştir.

Avusturya
Avusturya

Okuma yazma oranı en yüksek Avrupa ülkelerinden olan Avusturya’da aynı zamanda dünyanın en eski üniversite ve akademileri bulunmaktadır. Özellikle güzel sanatlar ve opera gibi dallarda eğitim veren köklü kurum sayısı fazladır. Viyana’da yüzyıllık tarihi saraylarda her yıl onlarca opera ve görsel şovlar düzenlenmektedir. Ziyaretçilerini zengin tarihi ve kültürüyle büyüleyen ülkede aynı zamanda kışın kayak ve kış tatili yapmaya gelen turist sayısı azımsanmayacak ölçüdedir.

Oy kullanma yaşı 16 olan Avusturya, demokratik bir cumhuriyettir. Devlet başkanı aynı zamanda Cumhurbaşkanıdır ve halk tarafından 6 yılda bir seçimle başa gelir. Avusturya genel olarak Balkan, Fransız ve İtalyan mutfak kültüründen etkilenmiş olup başlıca yemekleri patates, tavuk ve et ile yapılan yemeklerdir. En ünlü yemeği dünyaya da yayılmış olan Şnitzel’dir. Tatlı olarak ise Sacher kek Avusturya’nın dünya mutfağına armağanıdır. Kahve ve bira kültürü de ülkede yaygındır. Aynı zamanda beyaz şarap da ülkede belli bölgelerde elde edilen üzümlerle üretilmektedir.

Avusturya Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğu için TC vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Yeşil pasaport sahibi TC vatandaşları 90 güne kadar olan turistik amaçlı ziyaretlerde vizeden muaftır.

Avusturya Hakkında Kısa Bilgiler

Başkent: 

Viyana

Yüz ölçümü: 

83 879 km²

Nüfus: 

8 576 261 (2015)

Nüfus (AB toplamının %si olarak): 

%1.7 (2015)

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYİH): 

337.162 milyar € (2015)

Resmi AB dili (dilleri): 

Almanca

Siyasi Sistem: 

Federal parlamenter cumhuriyet

AB’ye üye olma tarihi: 

1 Ocak 1995

Avrupa Parlamentosundaki Koltuk Sayısı: 

18

Para Birimi: 

Euro. 1 Ocak 1999’dan bu yana Avro bölgesi üyesi

Schengen Bölgesi üyesi mi? 

Evet, 1 Aralık 2007’den bu yana Schengen Bölgesi üyesi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org