Milyonlarca insanın yaşadığı Avrupa kıtasında ulaşım yöntemleri ve yoğunlukları ülkeden ülkeye farklılıklar gösterir. Teknoloji konusundaki gelişimin de ülkeden ülkeye farklılık göstermesi kıtada ulaşım yöntemlerinin çeşitliliğine farklı boyutlar katar.

Kara Ulaşımı

Avrupalılar gerek ülkeleri içinde, gerek ise ülkeler arası seyahat etmek istediklerinde rahatlıkla kara ulaşımını tercih edebilirler. Bulunulan şehrin kalabalık ya da az nüfus yoğunluğuna sahip olması ise bu duruma etki edebilir. Fakat genel anlamda kara ulaşımı fonksiyonel araçlar ile sağlanır. Tren ile seyahat etme noktasında, Avrupa kıtasının tamamında bulunan demir yolları sayesinde büyük bir serbestlik ve ferahlık söz konusudur. Avrupa’nın her yerine tren ile gidilebildiği gibi, şehirlerin kendi içlerinde de tramvaylar kullanılır. Demir yolu, Avrupa için çok kullanışlıdır.

Günümüzde İnterrail gibi fırsatlarla da Avrupalılar’ın demir yollarına verdikleri önem görülebilir. Örneğin, İspanya’nın Barselona kentinden İtalya’nın Milano kentine kadar son derece kaliteli ve uygun fiyatlı tren seferi tercihleri bulunmaktadır. Avrupalıların hızlı ve güvenli ulaşım için bu yoları tercih ettikleri bilinir.

Öte yandan otobüsler ve şahsi araçlar da bu tür ulaşımlarda ön plana çıkar. Ancak Almanya gibi gelişmiş ülkelerde otobüsten çok tren alternatifi değerlendirilebildiği gibi, Polonya gibi az gelişmiş Avrupa ülkelerinde otobüsler de popüler durumdadır.

Bulgaristan ve Makedonya gibi Balkan ülkeleri, maddi sıkıntılar ve az gelişmişliklerden dolayı hızlı tren hatlarına sahip değillerdir. Fransa’daki yüksek hızlı trenleri Balkan ülkelerinde görmek pek mümkün değildir.

Hava Ulaşımı

Avrupa Kıtası bünyesinde yer alan ülkeler birbirlerine vizesiz şekilde seyahat ettikleri için son derece rahat ve kolay bir ulaşım yolu olan hava yolu ulaşımı sıklıkla tercih edilir. Üstelik Avrupa genelinde uçak biletleri pahalı da değildir. En ucuz biletler konusunda yarışan çeşitli havayolu firmaları bulunur. İlginçtir ki bu uçaklarda yolcuların belirli yerleri de yoktur. Uçakta rastgele oturma düzeni vardır.

Havalanlarının hemen hemen her şehrin yakınında var olması da bu yolun daha sık kullanılmasına kolaylık sağlar. Üstelik bir şehirde havaalanı olması için herhangi bir nüfus sınırı yoktur. Kalabalık ve büyük şehirlerde ise birden fazla havaalanı bulunur. Havaalanlarından şehir merkezlerine ise “shuttle” denilen araçlarla ulaşılır.

Hava ulaşımı ile ilgili Almanya, Fransa, İsviçre ve Belçika ülkelerinin oldukça önemli seçeneklere sahip oldukları görülür. Aynı zamanda bu ülkelerdeki havaalanları da son derece gelişmiştir ve kullanışlıdır. En büyük havaalanlarına bakıldığında ise bu ülkeler ile birlikte İngiltere’nin de öne çıktığı fark edilir. Londra Heathrow havaalanı, bu anlamda en büyük ve en yoğun kullanılan nokta olurken, Paris CDG ve Frankfurt havaalanları da listede en üstlerdedir.

Deniz Yolu

Alternatif bir ulaşım yolu olarak deniz araçlarından bahsedilebilir. Baltık Ülkeleri’nin denize olan hakimiyetleri de bu anlamda öne çıkar. Özellikle Norveç, İsveç, Finlandiya ya da Letonya gibi ülkelerin deniz turizmi ve ulaşımı konusunda çok etkin oldukları görülür. Bilet fiyatları da genel anlamda değişken olsa da çok pahalı sayılmazlar. Özellikle bu ülkelerin birbirleri arasındaki seferler gençler tarafından yoğun şekilde kullanılır.

Daha çok Letonya’dan Norveç ya da Finlandiya’ya giden deniz araçları olduğu gibi, İspanya’dan İtalya ve Fransa’ya çeşitli gemiler seyahat için kullanılabilir. Ancak gemi ile ulaşım çok tercih edilen bir durum değildir. Çünkü orta Avrupa ülkelerinin denize kıyısı yoktur. Bu anlamda, yalnızca bir lüks ya da bir takım zorunlu hallerde bu yol denenebilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org