Bisiklet ile yol alarak pek çok şehrin ve ülkenin gezilebildiği Avrupa kıtasında, bisiklet yollarının gelişmiş olmasından dolayı farklı rotalar çizilebilir. Bu rotalar ülkelerin birbirlerine olan yakınlığı, uzaklığı, mevsim şartları ve yol durumları ile de ilgili olarak değişkenlik gösterir. Avrupa’da bisikletle farklı rotalar:

Kuzey Avrupa Rotası: Avrupa’nın kuzeyinde yer alan ülkelere bakıldığında, bisiklet yollarının son derece düzgün ve kullanılır olduğu görülür. Danimarka, Belçika, Hollanda, Almanya’nın kuzey kısmı gibi coğrafyalarda bisiklet sporuna ve bu sporun ihtiyaç duyduğu yollara büyük önem verilir. O nedenle de bir kuzey rotası çizilebilir. Belçika’dan başlanabilecek olan bir gezi, Hollanda ve Almanya ülkeleri üzerinden devam ettirilebilir. Belçika’nın Antwerp şehrinden Hollanda’nın Eindhoven şehrine geçiş sırasında yine bisiklet yollarının güvenli ve düzgün oluşu dikkat çeker. Hollanda’dan ister Almanya’nın kuzeyine doğru, ister sahil yolunu takip ederek yine kuzey kıyı Almanya’dan Danimarka istikametine devam edilebilir.

Bu rotaya İsveç ve Norveç ülkeleri de dahil edilebilir. Danimarka üzerinden feribotla İsveç’e geçmek ve bu sırada bisikletleri de götürmek mümkündür. Bunun için ekstra bir ücret talep edilmez.

Orta Avrupa Rotası: Belçika ve Fransa merkezli olarak yine doğu yönlü bir rota çizilebilir. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Güney Polonya toprakları bu rotaya dahil edilebilir. Orta Avrupa konum olarak hem kuzey, hem de güney Avrupa ülkelerine komşu olduğu için dileyen gezginler kuzey yönüne doğru Polonya, Litvanya ve Letonya istikametlerine, dileyenler ise güneye yönlenerek İtalya, İspanya ya da Yunanistan istikametlerine doğru yönlenebilirler.

Güney Avrupa Rotası: İspanya’dan başlanarak Fransa’nın güneyindeki Nice, Monaco ve Marsilya gibi sahil kentleri bisikletle dolaşılabilir. Ardından İtalya, Slovenya gibi ülkelere geçiş sağlanabilir. Ancak Güney Avrupa, bisiklet yolları konusunda Avrupa’nın zayıf halkasıdır ve güvenlik açısından dikkatli olmak gerekir.

Avrupa kıtasını bisikletle gezerken dikkat edilmesi gerekenler

  • Shengen vizesi olduktan sonra Avrupa kıtasında serbest dolaşım mümkündür ve doğu Avrupa ülkelerindeki bazı uygulamalar hariç ülkeler arası geçişte problem yaşanmaz.
  • Kuzey ülkeleri bisikletle dolaşılırken muhakkak kalın kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Genel bir kural olarak her türlü bisiklet kıyafeti, kask ve korumalı dizlikler kişilerde olmalıdır. Fosforlu kıyafetler tercih edilmelidir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seks izle seks hikayeleri sex hikayeleri hd porno izle paply.org